La Liga: Διέλυσε τη Μπιλμπάο η Σοσιεδάδ

Πήρε το ντέρμπι της Βασκονίας η Σοσιεδάδ, νικώντας τη Μπιλμπάο

Η Σοσιεδάδ νίκησε με 3-0 τη Μπιλμπάο στο Ανοέτα, για την 8η αγωνιστική της Super League 1.

H Σοσιεδάδ με αυτή τη νίκη, επέστρεψε στην τετράδα, έφτασε τους 15β, προσπερνώντας τη Μπιλμπάο και την άφησε στην 5η θεση με 14β

Οι γηπεδούχοι ήταν από την αρχή του αγώνα καλύτεροι και μετά από μισή ώρα αγώνα, πήρε προβάδισμα στο σκορ, χάρη στο τέρμα του Λε Νορμάν στο 30ο λεπτό (1-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 48′ ο Κούμπο με ωραίο πλασέ, νίκησε τον Σιμόν και έκανε το 2-0. Η Σοσιεδάδ κλείδωσε το ματς στο 66′ με τον Ογιαρθάμπαλ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη 1-0 (76′ αθτ. Σέρχιο Ράμος)

Χετάφε-Βιγιαρεάλ 0-0

Ράγιο Βαγιεκάνο-Μαγιόρκα 2-2 (4′ Γκαρσία, 90+12′ Φαλκάο – 44′ Μουρίκι, 59′ Σάντσες)

Χιρόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-3 (17′ Χοσέλου, 21′ Τσουαμενί, 71′ Μπέλιγχαμ)

Σοσιεδάδ-Μπιλμπάο 2-0 (30′ Λε Νορμάν, 48′ Κούμπο, 66′ Ογιαρθάμπαλ)

Aλμερία-Γρανάδα (15:00)
Αλαβές-Οσασούνα (17:15)
Ατλέτικο-Κάντιθ (22:00)
Μπέτις-Βαλένθια (22:00)
Λας Πάλμας-Βαλένθια (22:00)