Ligue 1: Νίκη με ανατροπή για τη Μονακό επί της Μαρσέιγ

Με ανατροπή πήρε το “τρίποντο” η Μονακό, νικώντας στο ντέρμπι τη Μαρσέιγ

Η Μονακό επικράτησε με 3-2 της Μαρσέιγ στο «Λουί ΙΙ», για την 7η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Μονακό βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ισοφάρισε, κατάφερε να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή με 3-2 και να επιστρέψει στις νίκες και στην κορυφή προσωρινά της Ligue 1.

Από την άλλη, οι Μασσαλοί συνέχισαν τα αρνητικά αποτελέσματα, παρά στο ντεμπούτο στον πάγκο του Τζενάρο Γκατούζο, ο οποίος είδε την ομάδα του να ηττάται και να μένει στο -5 από την κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Εντιαγέ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα, με τον Ακλιούς να ισοφαρίζει για τους Μονεγάσκους στο 8’ σε 1-1.

Ο Ζιγκό έδωσε νέο προβάδισμα στη Μαρσέιγ στο 18’ όμως κι αυτή τη φορά η χαρά τους κράτησε λίγο, καθώς ο Μπάλογκαν έκανε το 2-2 στο 23’ για τους γηπεδούχους.

Ο Ακλιούς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 52΄ χάρισε το «τρίποντο» στη Μονακό, η οποία αντέδρασε άμεσα μετά την εντός έδρας ήττα από τη Νις.

Στρασμπούρ-Λανς 0-1 (17΄ Γουαχί)

Κλερμόν-Παρί ΣΖ 0-0

Μονακό-Μαρσέιγ 3-2 (8΄,52΄ Ακλιούς, 23΄ Μπαλογκάν – 1΄ Εντιαγέ, 18΄ Ζιγκό)