La Liga: Διέλυσε τη Βιγιαρεάλ και πάτησε κορυφή η Ρεάλ Μαδρίτης

Επέστρεψε θριαμβευτικά στις νίκες η Ρεάλ Μαδρίτης, “σκορπίζοντας” τη Βιγιαρεάλ στο Μπερναμπέου

Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης καθάρισε με “4άρα” τη Βιγιαρεάλ, ενώ νωρίτερα όλες οι αναμετρήσεις της ημέρας (17/12) έληξαν ισόπαλες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-1 της Βιγιαρεάλ στο Μπερναμπέου. Η Ρεάλ ήταν «καταιγιστική», ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή και περιμένει το αποτέλεσμα της Χιρόνα (18/12, 22.00). Ο Μπέλινγχαμ άνοιξε το σκορ στο 25΄ και δώδεκα λεπτά αργότερα ο Ροντρίγκο διαμόρφωσε το 2-0. Ο Μοράλες μείωσε προσωρινά για τη Βιγιαρεάλ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (54΄) και στη συνέχεια οι Ντίαθ και Μόντριτς σφράγισαν τη νίκη, μέσα σε ένα τετράλεπτο (64′-68΄).

Νωρίτερα, η Λας Πάλμας ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Κάντιθ εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Πεχίνο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 83ο λεπτό με τον Ράμος.

Για 4η διαδοχική σεζόν η Μπέτις έφυγε αήττητη από το Σαν Σεμπαστιάν (μία νίκη και τρεις ισοπαλίες) με το 0-0 απέναντι στη Σοσιεδάδ.

Mε το ίδιο σκορ, Αλμερία και Μαγιόρκα μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0). Η Μαγιόρκα έχασε πολλές ευκαιρίες στο «Μεντιτερανέος» απέναντι στην ουραγό Αλμερία, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν και πήραν το βαθμό.

Οσασούνα-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (90΄+5 Ραούλ)

Θέλτα-Γρανάδα 1-0 (20΄ Λάρσεν)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (51΄ Χουρουθέτα, 64΄ Νίκο Γουίλιαμς)

Σεβίλλη-Χετάφε 0-3 (5΄ πέν. Μαγιοράλ, 37΄ Μάτα, 79΄ πέν. Γκρίνγουντ)

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 1-1 (70΄ Σανμαρτίν – 55΄ Φέλιξ)

Αλμερία-Μαγιόρκα 0-0

Σοσιεδάδ-Μπέτις 0-0

Λας Πάλμας-Κάντιθ 1-1 (7′ Πεχίνιο – 83′ Ράμος)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 4-1 (25′ Μπέλιγχαμ, 37′ Ροντρίγκο, 64′ Ντίαθ, 68′ Μόντριτς – 54′ Μοράλες)