La Liga: Διέλυσε την Ατλέτικο Μαδρίτης η Βαλένθια

Επιβλητική νίκη η Βαλένθια απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Βαλένθια επιβλήθηκε εύκολα στο «Μεστάγια» με 3-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης και την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή ήττα της στη La Liga.

Η ομάδα του Ρουμπεν Μπαράχα ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της, με δύο γκολ του Ούγκο Ντούρο (5΄ και 34΄).

Οι «ροχιμπλάνκος» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Χάβι Γκέρα στο 54΄ «καθάρισε» οριστικά το ματς για τις «νυχτερίδες», που ανέβηκαν στους εννέα βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές.

Για την Ατλέτικο τα άσχημα νέα δεν σταματούν στην ήττα, καθώς ο Ντιέγκο Σιμεόνε είδε τον Τομά Λεμάρ να αποχωρεί με φορείο λίγο πριν τη λήξη του ημίχρονου, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για ρήξη αχίλλειου τένοντα.

Βαγεκάνο-Αλαβές 2-0 (43΄ πέν. Παλαθόν, 82΄ Ντε Φρούτος)

Μπιλμπάο-Κάντιθ 3-0 (66΄ Γκουρουθέτα, 68΄ Βιγιαλίμπρε, 90+1΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Βαλένθια-Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0 (5΄, 34΄ Ντούρο, 54΄ Χάβι Γκέρα)

Θέλτα-Μαγιόρκα 19:30

Μπαρτσελόνα-Μπέτις 22:00