Derby Della Mantonina: Θρίαμβος με πεντάρα της Ίντερ επί της Μίλαν

Με 5-1 η Ίντερ διέλυσε τη Μίλαν στο μεταξύ τους ντέρμπι.

Για την 4η αγωνιστική της Serie A, η Ίντερ θριάμβευσε με 5-1 της Μίλαν στο Τζουζέπε Μεάτσα και δείχνει να βρίσκεται σε εκπληκτική φόρμα στην αρχή της σεζόν.

Οι “νερατζούρι” έκαναν τέσσερις τις νίκες τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο ιταλικό πρωτάθλημα και βρίσκονται στην κορυφή με 12 βαθμούς, ενώ η Μίλαν έμεινε στους 9 βαθμούς και έπεσε στην τρίτη θέση.

Με το καλημέρα οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με την συνεργασία του Ντι Μάρκο με τον Μχιταριάν με τον Αρμένιο στο 5ο λεπτό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματά τους με την φωτοβολίδα εκτός περιοχής του Τουράμ στο 38ο λεπτό.

Η Μίλαν ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 57ο λεπτό με το γκολ του Λέαο, κάνοντας το 2-1.

Ωστόσο, η Ίντερ ουσιαστικά κλείδωσε το παιχνίδι στο 69ο λεπτό με το σλάλομ του Μχιταριάν και το τελείωμα του που δεν άφησε περιθώρια στον Μενιάν (3-1).

Ο Τσαλχάνογλου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 79′ έγραψε το 4-1, ενώ το τελικό σκορ υπέγραψε ο Φρατέζι στο 93ο λεπτό (5-1).

Σκόρερς: 5′,69′ Μχιταριάν, 38′ Τουράμ, 79′ Τσαλχάνογλου, 93′ Φρατέζι – 57′ Λεάο

Γιουβέντους-Λάτσιο 3-1 (10΄, 67΄ Βλάχοβιτς, 26΄ Κιέζα – 64΄ Λουίς Αλμπέρτο)

Ίντερ-Μίλαν 5-1 (5΄, 69΄ Μχιταριάν, 38΄ Τιράμ, 79΄πεν. Τσαλχάνογλου, 90+3΄ Φρατέζι – 57΄ Λεάο)

Τζένοα-Νάπολι 21:45