La Liga: Διπλά για Μπιλμπάο και Μπέτις, νίκησε και η Σεβίλλη

Εκτός έδρας νίκες πέτυχαν η Μπιλμπάο και η Μπέτις, πανηγύρισε το τρίποντο και η Σεβίλλη

Για την 21η αγωνιστική της La Liga, τους τρεις βαθμούς της νίκης πήραν η Μπιλμπάο, η Μπέτις και η Σεβίλλη.

Αν και προηγήθηκαν στο 17΄ με τον Καστιγέχο, η Βαλένθια έχασε 2-1 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Μεστάγια» και παραμένει στη 18η θέση της κατάταξης, έχοντας πάρει μόλις ένα βαθμό στα τελευταία επτά παιχνίδια. Ο Νίκο Γουίλιαμς ισοφάρισε για τους Βάσκους στο 30΄ και στο 72΄ κόντρα στη ροή του αγώνα ο Σάνθετ χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, η οποία ανέβηκε έκτη.

Η Σεβίλλη επικράτησε 2-0 της Μαγιόρκα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και απέκτησε μία μικρή διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τα γκολ του Εν Νεσίρι και του Μπράιαν Χιλ από το πρώτο ημίχρονο έδωσαν στην ομάδα της Ανδαλουσίας την τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη της.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην Αλμερία, η Μπέτις πέτυχε σημαντική νίκη επί της γηπεδούχου ομάδας με 2-3 και παραμένει στο κυνήγι της τετράδας. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι προηγήθηκε και ισοφαρίστηκε δύο φορές, αλλά το γκολ του του βετεράνου Αντρές Γκουαρδάδο στο 70΄ της έδωσε τους τρεις βαθμούς, με τους οποίους ανεβαίνει -προσωρινά τουλάχιστον- στην πέμπτη θέση, πλησιάζοντας στον ένα βαθμό την τέταρτη Ατλέτικο.

Κάντιθ-Xιρόνα 2-0 (6΄ Εσκαλάντε, 34΄ Γκουαρδιόλα)

Αλμερία-Μπέτις 2-3 (27΄ Σουάρες, 62΄ Κόστα – 6΄ Ρόντρι, 42΄ Κανάλες, 70΄ Γκουαρδάδο)

Σεβίλλη-Μαγιόρκα 2-0 (28΄ Εν Νεσίρι, 40΄ Χιλ)

Βαλένθια-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (17΄ Καστιγέχο – 30΄ Νίκο Γουίλιαμς, 72΄ Σάνθετ)