Serie A: “Διπλό” στη Ρώμη για την Αταλάντα

Η Αταλάντα πέρασε από τη Ρώμη, νικώντας τη Λάτσιο.

Για την 22η αγωνιστική της Serie A, η Αταλάντα πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα της Λάτσιο με 0-2, η Ρόμα κόλλησε στο 1-1 στο Λέτσε ενώ η Σπέτσια έχασε το προβάδισμα των δύο τερμάτων όπου είχε και έμεινε στο 2-2 με την Έμπολι.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης, η Αταλάντα απέδρασε από το Ολίμπικο με 0-2 επί της Λάτσιο σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι από πλευράς θεάματος. Η Αταλάντα ήταν εξαιρετική σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε κεφάλι στο σκορ με το Ζαπακόστα στο 23ο λεπτό, η Λάτσιο προσπάθησε να απαντήσει αλλά δεν μπορούσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Χόλουντ στο 65ο λεπτό να της δίνει την χαριστική βολή.

Στο Βία Ντελ Μάρε, η Λέτσε ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο παιχνίδι με το αυτογκόλ του Ιμπάνιεθ στο 7ο λεπτό, αλλά η Ρόμα βρήκε απάντηση άμεσα και δέκα λεπτά αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Ντιμπάλα. Παρά τον χρόνο που είχαν οι Ρωμαίοι δεν βρήκαν δεύτερο τέρμα και δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα (1-1).

Στο Κάρλο Καστελάνι του Έμπολι, η ομώνυμη ομάδα παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ από τον γνώριμο μας στα ελληνικά γήπεδα με την φανέλα της ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Σπέτσια (2-2). Ο Βέρντε έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους στο 25′ και στο 31′ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Η Έμπολι με την σειρά της μείωσε αρχικά με τον Καμπιάνι στο 71′ και έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Βινιάτο στο 94′.

Μίλαν-Τορίνο 1-0 (62΄ Ζιρού)

Έμπολι-Σπέτσια 2-2 (71΄ Καμπιάγκι, 90΄+4 Βινιάτο – 25΄πεν, 31΄ Βέρντε)

Λέτσε-Ρόμα 1-1 (7΄αυτ. Ιμπάνιες – 17΄πεν. Ντιμπάλα)

Λάτσιο-Αταλάντα 0-2 (23΄ Τζαπακόστα, 65΄ Χόιλουντ)