La Liga: “Διπλό” στο Μπερναμπέου για τη Βιγιαρεάλ

Η Βιγιαρεάλ έκανε την ανατροπή και πήρε σπουδαίο διπλό στο Μπερναμπέου απέναντι στην αδιάφορη Ρεάλ Μαδρίτης

Για την 28η αγωνιστική της La Liga, η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 2-3 στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα του Κάρλος Αντσελότι παρέμεινε -και με αγώνα περισσότερο- στο -12 από τη Μπαρτσελόνα και έχει αποχαιρετήσει τον τίτλο. Την Τετάρτη (12/4), η Ρεάλ υποδέχεται την Τσέλσι για τους «8» του Champions League.

Οι “Μερέγχες” είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος και ευτύχησαν να προηγηθούν με το αυτογκόλ του Πάου Τορρες στο 16ο λεπτό μετά την προσπάθεια του Ασένσιο και στην συνέχεια βρέθηκαν δύο φορές κοντά στο γκολ με τους Μπενζεμά και Ροντρίγκο να βλέπουν τις προσπάθειες τους να απομακρύνονται από τον Ρέινα.

Μετά τις δύο σπουδαίες ευκαιρίες της Ρεάλ Μαδρίτης, η Βιγιαρεάλ στην πρώτη της ευκαιρία έφερε το ματς στα ίσια στο 39ο λεπτό με το υπέροχο τελείωμα του Τσικουέζε. Η “Βασίλισσα” με την έναρξη του δευτέρου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 48′ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Βινίσιους.

Ύστερα, η Βιγιαρεάλ ανέβασε στροφές και αρχικά είδε το γκολ του Μαντί να ακυρώνεται ως οφσάιντ στο 59′, ωστόσο το “κίτρινο υποβρύχιο” ισοφάρισε με τον Μοράλες στο 70′ και ο Τσικουέζε στο 80ο λεπτό ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Βιγιαρεάλ.

Σκόρερς: 15′ Πάου Τορρες (αυτ), 48′ Βινίσιους – 39′,80′ Τσικουέζε, 70′ Μοράλες

Σεβίλλη-Θέλτα 2-2 (43΄ Εν Νεσίρι, 81΄ Ακούνια – 90΄ Ροντρίγκες, 90΄+2΄ Πασιέντσια)

Οσασούνα-Ελτσε 2-1 (71΄,84΄ Αμπντε – 44΄ Τέτε Μορέντε)

Εσπανιόλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (90΄+1 Ντάρντερ – 22΄ Ινάκι Γουίλιαμς, 75΄ Νίκο Γουίλιαμς)

Σοσιεδάδ-Χετάφε 2-0 (45΄+2 Οϊαρθάμπαλ, 60΄ Κούμπο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 2-3 (16′ αυτ. Τόρες, 48΄ Βινίσιους Τζούνιορ – 39΄ & 80΄ Τσουκουέζε, 70΄ Μοράλες)