Ολυμπιακός: Στη Λεωφόρο μόνο για το διπλό

Σε ένα ντέρμπι που θα κρίνει πολλά, ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται στη Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός κοντράρεται με τον Παναθηναϊκό στο «Απόστολος Νικολαΐδης» (9/4, 21.00), για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» που βρίσκονται στο -3 από τους «πράσινους» και την ΑΕΚ, θέλουν επιτακτικά τη νίκη με στόχο να καλύψουν τη διαφορά και να φτάσουν στην κορυφή.

Με τον Ζοζέ Ανιγκό στον πάγκο, οι Πειραιώτες έρχονται από τη νίκη με 3-1 επί του ΠΑΟΚ και σήμερα κόντρα στον Παναθηναϊκό θέλουν να συνεχίσουν τα επιτυχή αποτελέσματα στη μάχη τους για τον τίτλο.

Το αντίστοιχο ματς της κανονικής περιόδου ήταν ιδιαίτερα επεισοδιακό, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο 84’ με τον Μπιέλ και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σπόραρ, με ένα πέναλτι που είναι ακόμη και σήμερα αντικείμενο συζήτησης. Ενώ στον αγώνα του Φαλήρου δεν σημειώθηκε κανένα γκολ.

Οι δύο «αιώνιοι», έχουν αναμετρηθεί για το πρωτάθλημα συνολικά 135 φορές από το 1959, με τους «ερυθρόλευκους» να μετρούν 50 νίκες, τους «πράσινους» 33 νίκες, ενώ 52 αγώνες να έχουν λήξει χωρίς νικητή. Με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό, το αποτέλεσμα που κυριαρχεί είναι η ισοπαλία, 28 φορές, ενώ «πράσινοι» και «ερυθρόλευκοι» έχουν 20 και 19 νίκες αντίστοιχα.

Ο Ζοζέ Ανιγκό δεν θα έχει στην αποστολή τους Σέρτζι Κανός, Ντιαντιέ Σαμασέκου, Γκάρι Ροντρίγκες, Παναγιώτη Ρέτσο και Ζούμερ Μπούτουτσι.

Στο αγωνιστικό, ο Γάλλος αναμένεται να ξεκινήσει με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Χουάνγκ στον άξονα, Μπιέλ, Φορτούνη, Μασούρα μεσοεπιθετικά και Μπακαμπού στην κορυφή.

Αναλυτικά η αποστολή: Ανδρούτσος, Μπα, Μπακαμπού, Σισέ, Ελ Αραμπί, Φορτούνης, Χουάνγκ, Χάμες Ροντρίγκες, Κασάμι, Κρίστινσον, Εμβιλά, Μασούρας, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Πασχαλάκης, Μπιέλ, Ραμόν, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Τζολάκης, Βαλμπουενά, Βρουσάι.