La Liga: Δύσκολη νίκη επί της Αλμερία η Ατλέτικο Μαδρίτης

Έκτη σερί και δύσκολη νίκη πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης με αντίπαλο την Αλμερία.

Για την 29η αγωνιστική της La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Αλμερία στο Wanda Metropolitano και βρίσκεται στο -2 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ατλέτικο πήρε νωρίς το προβάδισμα από την εκτέλεση κόρνερ του Κορέα και την κεφαλιά του Γκριεζμάν στο 5ο λεπτό. Η απάντηση της Αλμερία ήρθε στο 37ο λεπτό με το γύρισμα στην περιοχή και το αυτογκόλ του Χοσέ Μαρία Χιμένεθ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Καράσκο γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή και ο επερχόμενος Γκριεζμάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα, δίνοντας ουσιαστικό το τρίποντο στους Ροχιμπλάνκος.

Βαγεκάνο-Οσασούνα 2-1 (40΄ Ερνάντες, 43΄ Παλαθόν – 66΄ Γκόμεθ)

Βιγιαρεάλ-Βαγιαδολίδ 1-2 (74΄ Κάπουε – 2΄ Αμαλά, 34΄ Ελ Γιαμίκ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 2-0 (33΄, 70΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Μπέτις-Εσπανιόλ 3-1 (27΄ Πέρεθ, 34΄ Μιράντα, 69΄ Καρβάλιο – 48΄ Μόντες)

Κάντιθ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (72` Νάτσο, 76` Μάρκο Ασένσιο)

Xιρόνα-Ελτσε 2-0 (45΄ Καστεγιάνος, 70΄ Ρομέου)

Χετάφε-Μπαρτσελόνα 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλμερία 2-1 (5΄, 43΄ Γκριεζμάν – 37΄ αυτ. Χιμένες)