La Liga: Δύσκολη νίκη για Μπαρτσελόνα, νίκες για Οσασούνα και Μπιλμπάο

Με ανατροπή πήρε τους τρεις βαθμούς η Μπαρτσελόνα, νίκες για Οσασούνα και Μπιλμπάο

Για την 19η αγωνιστική της La Liga, τις νίκες πανηγύρισαν η Μπαρτσελόνα, η Οσασούνα και η Μπιλμπάο.

Η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια με τέρμα στις καθυστερήσεις από την έδρα της Λας Πάλμας, επικρατώντας με 1-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Μουνίρ, αλλά οι Καταλανοί κατάφεραν στο δεύτερο μέρος να πετύχουν την ανατροπή. Αρχικά, ο Φεράν Τόρες στο 56′ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 90+3′ με πέναλτι του Γκουντογκάν, οι “μπλαουγκράνα” πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στην ίδια φάση είδε την κόκκινη κάρτα ο Σινγκρέιβεν, ο οποίος άφησε με δέκα παίκτες τη Λας Πάλμας.

H Μπιλμπάο επικράτησε με 0-2 της Σεβίλλης στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Βέσγκα στο 30ο λεπτό και τον Παρέδες στο 76′. Έτσι οι Βάσκοι έφτασαν τις 6 νίκες στις τελευταίες 8 αγωνιστικές (για 9ο ματς έμειναν αήττητοι και συγκεκριμένα από 22/10) και δικαίως κάνουν όνειρα για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Με γκολ του Κροάτη επιθετικού, Άντε Μπούντιμιρ, λίγο πριν το ημίωρο, η Οσασούνα επικράτησε 1-0 της ουραγού Αλμερία στην Παμπλόνα. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 12η θέση, στο +7 από την 18η Κάντιθ, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα σε 19ο σερί ματς, γνωρίζοντας την 9η διαδοχική εκτός έδρας ήττα τους (έχουν μόλις μία ισοπαλία με την Κάντιθ).

Χετάφε-Ράγιο Βαγεκάνο 0-2 (45΄+1, 47΄ Καμέγιο)

Σοσιεδάδ-Αλαβές 1-1 (90΄+6 Θουμπιμέντι – 74΄πεν. Ριόχα)

Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 3-1 (4΄ Γιάρεμτσουκ, 27΄πεν., 57΄πεν. Πεπέλου – 73΄ Χεράρδ Μορένο)

Γρανάδα-Κάντιθ 2-0 (22΄ Ουζούνι, 70΄ Θαραγόθα)

Θέλτα-Μπέτις 2-1 (16΄ πεν. Άσπας, 90΄+6 Σβέντμπεργκ – 6΄ Ρουϊμπάλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Μαγιόρκα 1-0 (78΄ Ρούντιγκερ)

Χιρόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 4-3 (2΄ Βαλερι, 26΄ Σάβιο, 39΄ Μπλιντ, 90΄+1 Μαρτίν – 14΄,44΄,54΄ Μοράτα)

Οσασούνα-Αλμερία 1-0 (27΄ Μπούντιμιρ)

Σεβίλλη-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2 (30΄ Βέσγκα, 76΄ Παρέδες)

Λας Πάλμας-Μπαρτσελόνα 1-2 (12′ Μουνίρ – 56′ Τόρες, 90’+3′ πεν. Γκουντογκάν)