Ολυμπιακός: Νίκη “χρυσάφι” στο “θρίλερ” επί της Μονακό

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Μονακό στο κατάμεστο ΣΕΦ, της οποίας και επικράτησε για την 19η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη κόντρα σε έναν σπουδαίο αντίπαλο, όπως η Μονακό και έτσι με το τελικό 75-73 στο ΣΕΦ, έφτασε το 11-8 στην φετινή Euroleague και παρέμεινε σε τροχιά 8άδας.

Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά νευρικός και σε συνδυασμό με την ένταση που υπήρχε στην αναμέτρηση δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του, κάθε άλλο το πάνω χέρι το είχε η Μονακό, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο έμεινε στο 34-36, με το τις δύο ομάδες να δίνουν μία πραγματική μάχη εντός παρκέ. Οι Πειραιώτες στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης έδειξαν βελτίωση και παρά την καλή εμφάνιση της Μονακό επιθετικά αλλά και στα ριμπάουντ, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη έστω και στο τέλος με κρίσιμα τρίποντα και κρίσιμες εύστοχες βολές.

Για τους Πειραιώτες, φοβερή ήταν η εμφάνιση του Τόμας Γουόκαπ, ο οποίος τα έκανε όλα μέσα στο παρκέ και κατέγραψε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Κομβικοί ήταν και οι 16 πόντοι του Κάναν, ενώ και οι 14π του Πίτερς. Από τη μεριά της Μονακό ξεχώρισε ο Τζον Μπράουν με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 10 πόντους πρόσθεσε ο Μάικ Τζέιμς μαζί με 7 ασίστ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με αρκετή αστοχία, και δυνατές άμυνες. Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στα επόμενα λεπτά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 8-11, έπειτα από τρίποντο του Ντιαλό (5’). Η Μονακό ήταν αρκεετά εύστοχη από τη μέση απόσταση και έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά. Ένα τρίποντο του Άλεκ Πίτερς έδωσε “ανάσα” στους Πειραιώτες, με το σκορ στο 13-15 (7’). Το μεγάλο πρόβλημα του Ολυμπιακού παρέμενε να είναι ο τρόπος με τον οποίο η Μονακό “τρυπούσε” την ρακέτα του, πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες στο 17-21.

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου περιείχε πολύ παραπάνω πάθος και ενέργεια από τον Ολυμπιακό σε άμυνα και επίθεση, 26-26 (13’). Η Μονακό παρά το γεγονός ότι πιέστηκε αρκετά από τους γηπεδούχους, βρήκε λύσεις και μία από αυτές ήταν τα εύστοχα σουτ τριών πόντων του Κέμπα Γουόκερ, 28-31 (17’). Το τέλος του πρώτου μισού της αναμέτρησης είχε πολλές διακοπές, πολλές αμφισβητούμενες φάσεις και ο ρυθμός διακόπηκε πολλές φορές, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ροή στο σκοράρισμα, με το 34-36 να ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στην αρχή του δεύτερου μισού και με πολύ καλή άμυνα ισορρόπησε το σκορ σε 42-42 (23’). Οι Γάλλοι παρόλα αυτά δεν πτοήθηκαν και άσκησαν εκ νέου πίεση και έφτασαν τη διαφορά στους 5 πόντους, 42-47 (25’). Οι δύο ομάδες έδιναν πραγματικά σκληρές μάχες, με την αναμέτρηση να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού καθ΄ όλη τη διάρκεια, 56-58.

Η Μονακό έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον ΜακΚίσικ ωστόσο να πετυχαίνει ένα κρίσιμο τρίποντο για το 59-62 (33’). Ακόμα ένα τρίποντο ήρθε από τον Άλεκ Πίτερς για το σερί 6-0 και την ισοφάριση, 62-62. Η ένταση του αγώνα ήταν στο κόκκινο με το σκορ να εναλλάσεται συνέχεια και τον Κάναν να κρατάει τον Ολυμπιακό ζωντανό, ενώ για τους φιλοξενούμενους ανάσα έδωσαν τα επιθετικά ριμπάουντ και το σκοράρισμα σε δεύτερες ευκαιρίες, 69-69 (39’). Ο Σακίλ ΜακΚίσικ πέτυχε ένα φοβερό τρίποντο 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και έκανε το 72-69. Ο Οκόμπο στη συνέχεια αστόχησε στην πρώτη βολή και μείωσε με τη δεύτερη σε 72-70. Το ματς πήγε να κρατήσει ζωντανό ο Μάικ Τζείμς με εύστοχο τρίποντο και το σκορ στο 74-73, όμως ο Πίτερς ευστόχησε σε μία βολή και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 75-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάναν 16 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 34 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 14 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 2, ΜακΚίσικ 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 8 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 2 (1/6 σουτ), Μπράουν 9 (4/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιάλο 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κορνέλι, Τζαϊτέ 14 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουν τ), Γουόκερ 6 (2), Μοτιεγιούνας 9 (1), Ουατάρα 4 (6 ριμπάουντ), Χολ 2, Τζέιμς 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ)