La Liga: Εύκολη νίκη για Ατλέτικο, τρίποντο «χρυσάφι»για Εσπανιόλ

Κλείδωσε το Champions League με τριάρα η Ατλέτικο Μαδρίτης, «ελπίδες» παραμονής για Εσπανιόλ.

Για την 35η αγωνιστική της La Liga, η Μαδρίτη «φιλοξένησε» δύο παιχνίδια, αυτά των Ατλέτικο-Οσασούνα (3-0) και Ράγιο Βαγιεκάνο-Εσπανιόλ (1-2).

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έχοντας σαφώς καλύτερη «εικόνα» στο χορτάρι επικράτησε της Οσασούνα με 3-0 και σφράγισε την έξοδό της στο Champions League για την επόμενη σεζόν. Ο Καράσκο πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου, μετά από ασίστ του Αντουάν Γκριεσμάν.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε παρόμοιο ρυθμό, με τους παίκτες του Σιμεόνε να έχουν πολλές ευκαιρίες για γκολ. Ο Σαούλ έκανε το 2-0 στο 62ο λεπτό, ενώ ο Κορέα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του πετυχαίνοντας το έκτο φετινό του γκολ.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, η Εσπανιόλ νίκησε 2-1 τη Ράγιο Βαγιεκάνο και κάνει όνειρα παραμονής στη La Liga. Πλέον, η ομάδα της Βαρκελώνης βρίσκεται στους 34 βαθμούς και στο -1 από τις Χετάφε και Βαγιαδολίδ, οι οποίες παίζουν μεταξύ τους στην τελευταία αγωνιστική.

Στο αγωνιστικό επίπεδο, οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 23’ με υπέροχο πλασέ του Ντάρντερ, με την ισοφάριση να έρχεται από τους γηπεδούχους στο 42’, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραούλ Ντε Τόμας. Στην επανάληψη, ο Μελαμέντ σκόραρε για πρώτη φορά φέτος (59’) δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.