Premier League: Νίκη στο ρελαντί για την πρωταθλήτρια Σίτι

Με εύκολη νίκη κόντρα στην Τσέλσι πανηγύρισε το πρωτάθλημα η Μάντσεστερ Σίτι

Για την 37η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε της Τσέλσι με 1-0 στο Ετιχάντ και πανηγύρισε το τρίτο σερί πρωτάθλημα της.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν από εχθές (20/5) πρωταθλήτρια μετά την ήττα της Άρσεναλ από τη Νότιγχαμ Φόρεστ και πανηγύρισε τον 5ο τίτλο της την τελευταία εξαετία.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Τζούλιαν Άλβαρεζ στο 12ο λεπτό και πήρε μια σπουδαία νίκη, φτάνοντας τους 88 βαθμούς.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπράιτον επικράτησε με 3-1 της Σαουθάμπτον και θα συμμετέχει για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι «Γλάροι» εξασφάλισαν -τουλάχιστον- μια θέση στο Conference League ενώ είναι πολύ πιθανή η συμμετοχή της στο Europa League.

Στο Λονδίνο, η Γουέστ Χαμ νίκησε με 3-1 τη Λιντς κράτησε τους φιλοξενούμενους στην επικίνδυνη ζώνη. Επί της ουσίας θα ψάχνουν για ένα θαύμα για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Τότεναμ-Μπρέντφορντ 1-3 (8΄ Κέιν – 50΄, 62΄ Εμπεουμό, 88΄ Γουίσα)

Μπόρνμουθ-Μάντσεστερ Γ. 0-1 (9΄ Κασεμίρο)

Φούλαμ-Κρίσταλ Πάλας 2-2 (45+5΄πεν., 61΄ Μίτροβιτς – 34΄ Εντουάρ, 83΄ Γουόρντ)

Λίβερπουλ-Άστον Βίλα 1-1 (90΄ Φιρμίνο – 27΄ Ράμσεϊ)

Γουλβς-Έβερτον 1-1 (34΄ Χουάνγκ – 90+9΄ Μίνα)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Άρσεναλ 1-0 (19΄ Αβονίγι)

Γουέστ Χαμ-Λιντς 3-1 (31΄ Ράις, 72΄ Μπόουεν, 90΄+4 Λανζίνι – 17΄ Ροντρίγκο)

Μπράιτον-Σαουθάμπτον 3-1 (29΄,40΄ Φέργκιουσον, 69΄ Γκρος – 58΄ Ελγιουνούσι)

Mάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 1-0 (21΄ Άλβαρες)