La Liga: Έφυγε με το διπλό από τη Μαδρίτη η Μπαρτσελόνα

Με “3άρα” πέρασε από την έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 0-3 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο Μετροπολιτάνο, για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Oι Καταλανοί υποχρέωσε τους «ροχιμπλάνκος» στην πρώτη εντός έδρας ήττα στο «σπίτι» τους, στο πρωτάθλημα, μετά από 434 ημέρες και 25 ματς. Είναι ενδεικτικό ότι εφέτος η ομάδα του Σιμεόνε είχε μόλις μία ισοπαλία εντός έδρας στη LaLiga, αλλά ηττήθηκε μετά από πάρα πολύ καιρό από την ίδια ομάδα που είχε χάσει πριν ξεκινήσει το μεγάλο αήττητο σερί της, την Μπαρτσελόνα.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι  με γκολ και ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των «μπλαουγκράνα», που σε συνδυασμό με την ήττα της Χιρόνα, τους έφερε στην 2η θέση και στο -8 από την πρωτοπόρο και απόλυτο φαβορί για τον τίτλο, Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα άλλα δύο τέρματα των φιλοξενούμενους πέτυχαν στο 38′ ο Ζοάο Φέλιξ, πληγώνοντας την παλιά του ομάδα και ο Φερμίν Λόπες στο 65ο λεπτό.

Σοσιεδάδ-Κάντιθ 2-0 (28΄ Μερίνο, 68΄ Ζακαριάν)

Μαγιόρκα-Γρανάδα 1-0 (85΄ Ραϊγιο)

Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης 2-4 (7΄ Μπούντιμιρ, 90+1΄ Μουνιόθ – 4΄, 64΄ Βινίσιους, 18΄ Καρβαχάλ, 61΄ Ντίαθ)

Χετάφε-Χιρόνα 1-0 (33΄ Σαντιάγο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Αλαβές 2-0 (32΄, 37΄ Γουρουθέτα)

Σεβίλλη-Θέλτα 1-2 (18΄ Εν Νεσίρι – 72΄ Πέρες, 78΄ Λάρσεν)

Λας Πάλμας-Αλμερία 0-1 (14΄ Λεό Μπαπτιστάο)

Βιγιαρεάλ-Βαλένθια 1-0 (54΄ Κουένκα)

Ράγιο Βαγεκάνο-Μπέτις 2-0 (40΄ Λεζέν, 78΄ Καμέγιο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 0-3 (38΄ Ζοάο Φέλιξ, 47΄ Λεβαντόφσκι, 65΄ Λόπες)