Α1 μπάσκετ γυναικών: Το κοντέρ σταμάτησε στους 103 για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός απέναντι στην Νίκη Λευκάδας με το κοντέρ να σταματάει στους 103. Στη δωδεκάδα μετά από τον τραυματισμό της η Λιλιάννα Καρακασίδου.

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στην Νίκη Λευκάδας και επικράτησε στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” με 103-50 για την 19η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Στο 18-1 οι “πράσινες” που έπιασαν και πάλι τον Ολυμπιακό στην κορυφή και δείχνουν σοβαρές και αποφασισμένες λίγο πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου και την έναρξη των πλέι-οφ.

Η αναμέτρηση δεν χρήζει κριτικής καθώς η ομάδα της Ελένη Καπογιάννη ήταν σοβαρή από το πρώτο και φρόντισε να καθαρίσει από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη δίνοντας έτσι και τη δυνατότητα στην Ελένη Καπογιάννη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετές από τις αθλήτριες της.

Η Λιλιάννα Καρακασίδου βρέθηκε, ύστερα από τον πολύ σοβαρό τραυματισμό της, και πάλι στη δωδεκάδα των κυπελλούχων Ελλάδας χωρίς όμως να πάρει χρόνο συμμετοχής. Το γεγονός όμως ότι και πάλι ήταν εκεί δείχνει ότι η Ελληνίδα αθλήτρια έχει αφήσει πίσω της τον πολύ σοβαρό τραυματισμό και ετοιμάζεται για την επάνοδο της στα παρκέ.

Ο Παναθηναϊκός ήλεγξε το ρυθμό από την αρχή και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφερε να χτίσει από νωρίς διαφορά (19-7). Οι Τζόουνς και Αλέιν οδηγούσαν στο σκοράρισμα με 10 και 8 πόντους αντίστοιχα, ενώ αξίζει να αναφερθεί ότι το «τριφύλλι» είχε 13 ασίστ στην πρώτη περίοδο που έληξε 32-16.

Με την ίδια ενέργεια συνέχισαν οι «πράσινες» και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την εξέλιξη του αγώνα να δίνει στην κόουτς Καπογιάννη την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει τις νεαρές αθλήτριές της. Ο ΠΑΟ με ωραίες συνεργασίες έφτασε τις 22 ασίστ στο ημίχρονο και προηγήθηκε με 55-25.

Ανάλογη ήταν η εικόνα με την επιστροφή στο παρκέ, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 85-34. Διαδικαστική ήταν η τελευταία περίοδος με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 103-50.

Η προπονήτρια της ομάδας Ελένη Καπογιάννη ανέφερε μιλώντας αμέσως μετά το τέλος του αγώνα στην επίσημη σελίδα του Ερασιτέχνη: «Δε μπορώ να πω πολλά για αυτό το παιχνίδι. Έχω ξαναπεί ότι είναι μη ανταγωνιστικό το πρωτάθλημα παρόλα αυτά και παρά τις απουσίες έδωσα αρκετό χρόνο συμμετοχής στις νεαρές αθλήτριές μας που παρακολουθούν καθημερινά τις προπονήσεις και με βγάζουν ασπροπρόσωπη σε κάθε ευκαιρία».

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης-Τσατταλιού-Μπαβέλας

Δεκάλεπτα: 32-16, 55-25, 85-34, 103-50

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 19(1), Παυλοπούλου 10(2), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 7, Μπάτσιου 8(2), Σωτηρίου 10(2), Πατσιάτζη 2, Τζόουνς 13(1), Αλέιν 16, Χαιριστανίδου 16, Υφαντοπούλου 2.

Νίκη Λευκάδας (Χασάπης): Μόρα 23, Ζιάκα 2, Γασπαράτου 3(1), Χουγκάζ 5(1), Παπαμαρκάκη 17(2).