La Liga: Έκανε το καθήκον της η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης εδραιώθηκε στην τετράδα πανηγυρίζοντας την 5η σερί νίκη.

Για την 29η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βαγιεκάνο με 0-1.

Στο πρώτο μέρος η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Ράγιο είχαν αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί  που ήταν πιο απειλητικοί. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο βρήκαν την λύση ανοίγοντας το σκορ στο 49’ με τον Κόκε. Στην συνέχεια η Ράγιο πάτησε το γκάζι  και παραλίγο ανταποδώσει με τους Μάριο Σουάρεθ στο 60’ και τον Μπαλίου στο 94’, αλλά ο Όμπλακ ήταν σε ετοιμότητα .

Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι “ροχιμπλάνκος”, μετά την αποβολή του Κορέα στο 85ο λεπτό.