Serie A: Νίκη κορυφής για Μίλαν

Δύσκολο και σπουδαίο διπλό πήρε η Μίλαν στην έδρα της Κάλιαρι.

Για την 30η αγωνιστική της Serie A’, η Μίλαν νίκησε με 0-1 την Κάλιαρι και ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή.

Οι “Ροσονέρι” με τη νίκη τους αυτή, έφτασαν τους 66 βαθμούς, τρεις πάνω από τη δεύτερη Νάπολι και έξι από την Ίντερ που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Κάλιαρι παρέμεινε στην 17η θέση με 25 βαθμούς τρεις βαθμούς πάνω από τη Βενέτσια που βρίσκεται μία θέση πιο κάτω.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Ισμαήλ Μπενασέρ με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή μετά την πάσα του Ζιρού στο 59ο λεπτό και εδραίωσε την Μίλαν στην κορυφή. Μεγάλη ευκαιρία είχε στο 13’ ο Κεσί, όμως το δυνατό σουτ του, σταμάτησε στο δοκάρι.

Σκόρερ: 59′ Μπενασέρ

Κάρτες: 77′ Μπελανόβα

Κάλιαρι (Ματσάρι): Κράνιο, Γκολντανίγκα, Λοβάτο, Αλτάρε, Μπελανόβα (82′ Περέιρο), Μαρίν, Γκράσι (82′ Μπαλντέ), Νταλμπέρτ (75′ Τζάπα), Λυκογιάννης (68′ Ντεϊόλα), Πέδρο, Παβολέτι

Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Καλούλου, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ, Κεσιέ, Μεσίας (78′ Σαλεμάκερς), Ντίαθ (72′ Κρούνιτς), Λεάο (71′ Ρέμπιτς), Ζιρού (87′ Ιμπραϊμοβιτς)

Σασουόλο-Σπέτσια: 4-1 (17′ 48′ Μπεράρντι, 78′ Αικάν, 81′ Σαμάτσα – ’35 Βέρντε)

Νάπολι-Ουντινέζε 2-1 (52′, 63′ Οσιμέν – 22′ Ντεουλοφέου)

Ίντερ-Φιορεντίνα 1-1 (55′ Ντάμφρις-50′ Τορέιρα)

Κάλιαρι-Μίλαν 0-1 (59′ Μπενασέρ)

Βενέτσια-Σαμπντόρια 13:30

Έμπολι-Ελλάς Βερόνα 16:00

Γιουβέντους-Σαλερτινάνα 16:00