La Liga: Έμειναν στο μηδέν Μπιλμπάο και Μπαρτσελόνα

Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν η Μπιλμπάο και η Μπαρτσελόνα

Για την 27η αγωνιστική της La Liga, ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπιλμπάο και Μπαρτσελόνα, ενώ τις νίκες πανηγύρισαν η Ατλέτικο Μαδρίτης, η Βιγιαρεάλ και η Μαγιόρκα.

Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπιλμπάο με την οποία «κόλλησε» στο 0-0 στο «Σαν Μαμές» σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερες «συγκινήσεις».Σταθερά στην 3η θέση η Μπάρτσα με 58β, ενώ οι Βάσκοι έμειναν στην 5η θέση με 50β.

Νωρίτερα, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε το «τρίποντο» επί της Μπέτις στο «Μετροπολιτάνο» με 2-1 και διατήρησε το προβάδισμα που έχει για την κατάκτηση της 4ης θέσης που οδηγεί στο Champions League. Το αυτογκόλ του Σίλβα στο ξεκίνημα του ματς και το γκολ του Άλβαρο Μοράτα πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο (ο Ισπανός επιθετικός είχε χάσει πέναλτι στο 28΄) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους «ροχιμπλάνκος», που παρά τη μείωση του σκορ από τους Ανδαλουσιάνους στο 62΄ από τον Καρβάλιο, έφτασαν τελικά στο στόχο τους, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα μετά από πέντε αγώνες.

Με τον Αλεξάντερ Σόρλοτ, σε μεγάλη μέρα (χατ τρικ) η Βιγιαρεάλ διέλυσε με 5-1 τη Γρανάδα στο «Κεράμικα». Ο Νορβηγός επιθετικός πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο μέρος κι άλλο ένα στο δεύτερο, ενώ ενδιάμεσα οι Κάπουε και Γουέδες είχαν «γράψει» το 3-0 και 4-0 αντίστοιχα. Το «κίτρινο υποβρύχιο» με το «τρίποντο» αυτό ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή του στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία, εν αντιθέσει με τη Γρανάδα, που παρέμεινε στην προτελευταία θέση

Η Μαγιόρκα μετά την πρόκριση στο Copa del Rey και έχοντας την ψυχολογία ανεβασμένη, πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Χιρόνα εντός έδρας. Σκόρερ του νικητήριου τέρματος ο Κοπέπε στο 33ο λεπτό.

Θέλτα-Αλμερία 1-0 (73΄ Μινγκέθα)

Σεβίλλη-Ρεάλ Σοσιεδάδ 3-2 (11΄, 13΄ Εν Νεσίρι, 66΄ Ράμος – 45΄+5 πεν. Αντρέ Σίλβα, 90΄+2 Μέντεθ)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Κάντιθ 1-1 (89΄ Λεζέν – 90΄+13΄ Ερνάντες)

Χετάφε-Λας Πάλμας 3-3 (11΄ Μάτα, 14΄ Γκρίνγουντ, 45΄ Μακσίμοβιτς – 35΄ Ραμίρεθ, 50΄ Κορντόνα, 57΄ Ελ Χαντάντι)

Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2 (27΄ Ντούρο, 30΄ Γιάρεμτσουκ – 45΄,76΄ Βινίσιους)

Βιγιαρεάλ-Γρανάδα 5-1 (7΄, 19΄, 66΄ Σόρλοτ, 32΄ Κάπουε, 47΄ Γουέδες – 90΄+1 Κόρμπιανου)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπέτις 2-1 (8΄ αυτ. Σίλβα, 44΄ Μοράτα – 62΄ Καρβάλιο)

Μαγιόρκα-Χιρόνα 1-0 (33΄ Κοπέτε)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 0-0

Οσασούνα-Αλαβές 4/3 (22:00)