Η Πόρτο διέλυσε την Μπενφίκα

H Μπενφίκα συνετρίβη στο Ντραγκάο από την Πόρτο.

Για την 24η αγωνιστική του Πορτογαλικού πρωταθλήματος, η Πόρτο ισοπέδωσε την Μπενφίκα στο  «Ντραγκάο» με 5-0.

Οι «δράκοι» είχαν την κυριαρχία του αγώνα και πήραν το προβάδισμα δύο τερμάτων από το ημίχρονο χάρη στον Γκαλένο (20′, 44′). Στο 55’ ο Βέντελ έκανε το 3-0. Στο 61’ οι «αετοί»  έχασαν τον  Οταμέντι.

Στην συνέχεια η ομάδα του Σέρζιο Κονσεϊσάο κυριάρχησε και με τους Πεπε Ακίνο(75’) και Ναμάσο (90′) πέταξαν στο καναβάτσο με το τελικό 5-0 την Μπενφίκα.

Η Μπενφίκα έμεινε στο -1 και μάλιστα με ματς παραπάνω από τη Σπόρτινγκ, που νωρίτερα είχε επιβληθεί 3-2 (11′ Μπραγκάνσα, 29′ Γκιόκερες, 53′ Πότε – 32′ Μπελούμι, 50′ Ζε Λουίς) της Φαρένσε εντός έδρας.

Στα άλλα κυριακάτικα ματς, Κάσα Πία-Ζιλ Βισέντε 0-0 και Πορτιμονένσε-Βιζέλα 0-0.