La Liga: Εμφατική νίκη της Ρεαλ Μαδρίτης

Επιστροφή στα χαμόγελα για την Ρεαλ Μαδρίτης που νίκησε με εμφατικό τρόπο την Βαλένθια.

Η Ρεαλ Μαδρίτης μετά από την απογοητευτική ήττα (1-0) από τη Χετάφε την περασμένη Κυριακή επέστρεψε στις νίκες (4-1) κόντρα στην Βαλένθια, στο πλαίσιο της 20η αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος οι «βασίλισσα» είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η πρώτη ευκαιρία ανήκε στις «νυχτερίδες» με το σουτ του Βας στο 3’. Στο 6’ ο Μιλιτάο απάντησε στον Δανό με την δυνατή κεφαλιά όμως ο Σίλεσεν είπε όχι.

Στο 16’ ο Γκέδες προσπάθησε να νικήσει τον Κουρτουά που ήταν έτοιμος. Ο Μοντριτς στο 40’ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Λίγο πριν την λήξει του πρώτου μέρους, ο  Κασεμίρο στο 42’ κέρδισε το πέναλτι, με τον Μπενζεμά να μετουσιώνει σε γκολ την εσχάτη των ποινών (43’).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο αγωνιστικό χώρο και στο  52’ο Βινίσιους με εξαιρετική ενέργεια έκανε το 2-0. Η Ρεαλ δεν έλεγε να σταματήσει ην πίεση προς τους φιλοξενούμενους. Στο 60’ ο Βινίσιους εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ από το σουτ του Ασένσιο και τριπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Στο 62’και 63’ ο Βας προσπάθησε κάνει την ζημιά στον Κουρτουά που ήταν σε ετοιμότητα. Στο 76’ ο Γκέδες μείωσε για την Βαλένθια χωρίς να μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω. Ο Μπενζεμά στο 88΄έκανε το τελικό 4-1 με τον Γάλλο να συμπληρώνει τα 300 γκολ με τη φανέλα των Μαδριλένων από την άσπρη βούλα.