La Liga: Ισοπαλία για τη Μπαρτσελόνα, επέστρεψε στις νίκες η Σοσιεδάδ

Άφησε δύο βαθμούς στη Γρανάδα η Μπαρτσελόνα, ενώ η Σοσιεδάδ είδε τη χαρά της νίκης μετά από καιρό

Για την 20η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με τη Γρανάδα, ενώ τους τρεις βαθμούς πήραν η Λεβάντε και η Σοσιεδάδ.

Γρανάδα- Μπαρτσελόνα 1-1

Η Γρανάδα ισοφάρισε στο τέλος τη Μπαρτσελόνα και πήρε την ισοπαλία 1-1 στο “Los Carmenes”.

Οι «μπλαουγκράνα» πήραν το προβάδισμα στο 57′ με τον Λουκ ντε Γιόνγκ, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι. Το γκολ του Ολλανδού ωστόσο, δεν έφτανε για την ομάδα του Τσάβι για να πάρει ακόμη ένα τρίποντο μακριά απ’ την έδρα της. Η αποβολή του Γκάβι στο 80ό λεπτό με δεύτερη κίτρινη, άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες στο γήπεδο, η Γρανάδα πίεσε κι εντέλει δικαιώθηκε, παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας χάρις στο γκολ του Πουέρτας στο 89′.

Σε φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Πουέρτας με σουτ έκανε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού στις καθυστερήσεις ο Μοντόρο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τερ Στέγκεν σε σπουδαία ευκαιρία.

Γρανάδα: Μαξιμιάνο, Ντίαθ (67’ Ντουάρτε), Κίνι (83’ Εσκουδέρο), Νέβα (84’ Μπάκα), Τορέντε, Γκοναλόν (61’ Μοντόρο), Πουέρτας, Μίγια, Ματσίς (67’ Κογιάδο), Μολίνα, Σουάρεθ.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Γκαρσία (54’ Λενγκλέ), Άλμπα, Άλβες, Μπούσκετς, Νίκο Γκονζάλες, Ντεμπελέ (81’ Άλβαρο Σανθ), Γκάβι, Τζουτγκλά (59’ Ντεπάι), Λ.Ντε Γιογκ (59’ Αμπντέ).

Σοσιεδάδ- Θέλτα 1-0

Η Σοσιεδάδ επέστρεψε στις νίκες μετά από ένα δίμηνο γεμάτο ανεπιτυχή αποτελέσματα (2 ισοπαλίες, 3 ήττες), επικρατώντας της Θέλτα με 1-0 στο Σαν Σεμπαστιάν στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της LaLiga.

Οι Βάσκοι έφτασαν στο τρίποντο, χάρις στο γκολ του ηγέτη τους Μίκελ Ογιαρθάμπαλ στο 13ο λεπτό κι ανέβηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας (ισόβαθμοι) της Μπέτις κι εντός της «ζώνης» που οδηγεί στο επόμενο Champions League.

Λεβάντε- Μαγιόρκα 2-0

Η ουραγός Λεβάντε πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, επικρατώντας της Μαγιόρκα εντός έδρας με 2-0.

Το σκορ άνοιξε ο 36χρονος σταρ, Ρομπέρτο Σολδάδο, στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης και στις καθυστερήσεις ο Μοράλες «κλείδωσε» το πρώτο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα για την ομάδα της Βαλένθια, μετά από 11 ήττες και 8 ισοπαλίες.

Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Ολιβάν (68′), ενώ από το 82ο λεπτό αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καμπάνα.