La Liga: Ένα βήμα πριν το πρωτάθλημα η Ρεάλ Μαδρίτης

Η “Βασίλισσα” καθάρισε στο δεύτερο μέρος την Κάντιθ και βρίσκεται προ των πυλών για το πρωτάθλημα.

Για την 34η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-0 της Κάντιθ στο Μπερναμπέου και χρειάζεται έναν βαθμό για να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Η “Βασίλισσα” με τη νίκη της έφτασε τους 87 βαθμούς και βρίσκεται στο +14 από την Μπαρτσελόνα που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Κάντιθ παρέμεινε στην 18η θέση με 26 βαθμούς, στο – 5 από την 17η Θέλτα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το προβάδισμα στο 51ο λεπτό με τον Μπραχίμ Ντίας και έκανε δύο τα τέρματα της με τον Τζουντ Μπέλιγχαμ στο 68′. Το τελικό σκορ έγραψε ο Χοσέλου στο 93ο λεπτό.

Πλέον οι «μερένγκες» στρέφουν την προσοχή τους στο Champions League και θα υποδεχθούν με την ψυχολογία στα ύψη τη Μπάγερν Μονάχου στη ρεβάνς με τους Βαυαρούς για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Χετάφε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2 (27΄, 51΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Σοσιεδάδ-Λας Πάλμας 2-0 (33΄ αυτ. Σουάρεθ, 45+1΄ Μπέκερ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Κάντιθ 3-0 (51΄ Ντίαθ, 68΄ Μπέλιγχαμ, 90+3΄ Χοσέλου)