Premier League: Άνετα η Σίτι και η Νιούκαστλ, κοντά στην παραμονή η Νότιγχαμ

Πλησιάζει στον στόχο της παραμονής η Νότιγχαμ, άνετες νίκες για Μάντσεστερ Σίτι και Νιούκαστλ

Για την 35η αγωνιστική της Premier League, η Νότιγχαμ πήρε σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή, ενώ άνετα πήραν τους τρεις βαθμούς η Μάντσεστερ Σίτι και η Νιούκαστλ.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε άνετα με 5-1 της Γουλβς στο Ετιχάντ, με τον Χάαλαντ να πετυχαίνει τέσσερα γκολ (12′, 35′, 45+3′, 54′) και το άλλο τέρμα ο Άλβαρες (85′). Το μόνο που κατάφεραν οι “Λύκοι” ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Χουάνγκ στο 53′. Οι Πολίτες έφτασαν τους 82β (έχουν έναν αγώνα λιγότερο), με την πρωτοπόρο Άρσεναλ να έχει 83β.

Με ανατροπή απέναντι στην υποβιβασμένη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η Νότιγχαμ Φόρεστ πέρασε νικηφόρα 1-3 από την έδρα της, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στο πρωτάθλημα. Ο Ντίαθ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 17΄ από την… άσπρη βούλα, αλλά η Νότιγχαμ είχε έτοιμη την απάντηση… Μετά από δέκα λεπτά ο Χάντσον-Οντόι έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Γέιτς χάρισε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 69΄ ο Χάντσον-Οντόι ξαναχτύπησε και η Νότιγχαμ πήρε βαθιά ανάσα στην προσπάθεια της να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο αύξησε τη διαφορά της στο +3 από τη Λούτον και στο +5 από την Μπέρνλι, η οποία ηττήθηκε με 1-4 από τη φιλοξενούμενη Νιούκαστλ, που συνεχίζει να «κυνηγά» τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Λούτον-Έβερτον 1-1 (31΄ Αντεμπάγιο – 23΄ πέν. Κάλβερτ-Λιούιν)

Άρσεναλ-Μπόρνμουθ 3-0 (45΄ πεν. Σάκα, 70΄ Τροσάρ, 90+7΄ Ράις)

Μπρέντφορντ-Φούλαμ 0-0

Μπέρνλι-Νιούκαστλ 1-4 (86΄ Οσέι – 19΄ Γουίλσον, 35΄ Λόνγκσταφ, 40΄ Γκιμαράες, 55΄ Ίσακ)

Σέφιλντ Γιουν.-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (17΄ πεν. Ντίαθ – 27΄, 65΄ Χάντσον-Οντόι, 51΄ Γέιτς)

Μάντσεστερ Σίτι-Γουλβς 4-1 (Χάαλαντ 12′, 35′, 45+3′, 54′, Άλβαρες 85′ – Χουάνγκ 53′)