La Liga: Επέστρεψε στις νίκες η Μπαρτσελόνα

Επέστρεψε στις νίκες και στη 2η θέση η Μπαρτσελόνα, ισόπαλα με το ίδιο σκορ όλα τα παιχνίδια της Κυριακής

Για την 34η αγωνιστική της La Liga, νίκη που την έφερε πάλι στη 2η θέση πήρε η Μπαρτσελόνα, ενώ οι υπόλοιπες τρεις αναμετρήσεις ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ξαναπέρασε η Μπαρτσελόνα, μετά τη νίκη της με 2-1 στο «Καμπ Νου» απέναντι στη Μαγιόρκα. Οι «Μπλαουγκράνα» έκαναν τα εύκολα-δύσκολα, αφού είχαν όλες τις προϋποθέσεις για μια πολύ άνετη επικράτηση, αλλά σπατάλησαν ευκαιρίες κι έφτασαν σε ένα αγχωτικό φινάλε.

Η ομάδα του Τσάβι προηγήθηκε στο 25΄ με τον Ντεπάι και διπλασίασε στις αρχές του β΄ ημιχρόνου με τον Μπουσκέτς. Κι ενώ οι Καταλανοί έχαναν τις ευκαιρίες η Μαγιόρκα σε μια αντεπίθεση μείωσε στο 79΄ με τον Ράιλο κι έκανε… θρίλερ το ματς ως τη λήξη, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, χαρακτηριστικό ήταν πως και τα τρία έληξαν ισόπαλα και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1). Έλτσε και Γρανάδα δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και πάρουν βαθιά ανάσα για την παραμονή, ενώ η Σοσιεδάδ με την ισοπαλία άφησε στο +4 μακριά τη Βιγιαρεάλ και στην 7η θέση.

Σεβίλλη-Κάντιθ 1-1 (7΄ Ελ Νεσίρι – 66΄ Λούκας Πέρεθ)

Αλαβές-Βιγιαρεάλ 2-1 (4΄ Λαγκουάρντια, 31΄ Εσκαλάντε – 47΄ Τσουκβουέζε)

Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 4-0 (33΄, 43΄ Ροντρίγκο, 55΄ Ασένσιο, 81΄ Μπενζεμά)

Βαλένθια-Λεβάντε 1-1 (27΄ Ντούρο – 81΄ Ντουάρτε)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (8΄ αυτ. Ερμόσο, 56΄ πεν. Ινάκι Γουίλιαμς)

Έλτσε-Οσασούνα 1-1 (84΄ Μίγια – 67΄ πεν. Μπούντιμιρ)

Γρανάδα-Θέλτα 1-1 (90΄+3 Μίγια – 72΄ Πουέρτας)

Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιεδάδ 1-1 (78΄ Φαλκάο – 33΄ Σόρλοτ)

Μπαρτσελόνα-Μαγιόρκα 2-1 (25΄ Ντεπάι, 54΄ Μπουσκέτς – 79΄ Ράιλο)