Γαλλία: “Οδοστρωτήρας” η Λυών στη Μασσαλία

Μεγάλη νίκη πήρε η Λυών στην έδρα της Μαρσέιγ.

«Παρέλαση» έκανε η Λυών στο «Βελοντρόμ» με 0-3 απέναντι στη γηπεδούχο Μαρσέιγ, στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της 35ης αγωνιστικής στη Γαλλία.

Οι Φωκαείς δέχθηκαν τρία γκολ στο β΄ ημίχρονο από τους «Λιονέ», που διατηρούν κάποιες ελπίδες για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο 55′ ο Λουκέμπα άνοιξε το σκορ, στο 76′ ο Ντεμπελέ και στο 88′ ο Εκαμπί ολοκλήρωσαν τη νίκη της Λυών.

Η Λυών έπιασε στην 7η θέση με 55 βαθμούς τη Λανς και πλέον βλέπει την έξοδο στην Ευρώπη. Από την άλλη, η Μαρσέιγ έμεινε μεν στο +3 από Ρεν και Μονακό, αλλά κινδυνεύει να χάσει τη θέση στην πρώτη τριάδα και κατ΄ επέκταση την έξοδο στο επόμενο Champions League, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.