La Liga: Επέστρεψε στις νίκες η Μπέτις, «Αφεντικό» στη Χώρα των Βάσκων η Μπιλμπάο

Επιστροφή στις νίκες για τη Μπέτις, ενώ η Μπιλμπάο πήρε το ντέρμπι των Βάσκων με τη Σοσιεδάδ

Για την 20η αγωνιστική της La Liga, τις νίκες πανηγύρισαν η Μπέτις, η Μπιλμπάο και Λας Πάλμας.

Η Μπέτις κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από 5 παιχνίδια και με το 1-0 επί της Γρανάδα εντός έδρας, πλησίασε στις θέσεις της Ευρώπης και την 6η Σοσιεδάδ. Οι «βερδιμπλάνκος» βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Ίσκο στο 76ο λεπτό και διατήρησαν το αήττητο που έχουν στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» από την έναρξη της σεζόν με 6 νίκες και 4 ισοπαλίες. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 82΄ με τον Ουρουγουανό, Αρέσο, αλλά το γκολ δε μέτρησε καθώς όπως διαπιστώθηκε από το VAR υπήρξε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Βασικός ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος ξεκίνησε βασικός σε δεύτερο σερί ματς.

Η Μπιλμπάο νίκησε με 2-1 τη Σοσιεδάδ στο Σαν Μαμές στο ντέρμπι των Βάσκων. Με δύο γκολ του Μπερενγκέρ η ομάδα του Βαλβέρδε πήρε τους τρεις βαθμούς, με τους φιλοξενούμενους να μείωνοτν στο 87΄ με τον Ογιαρθάμπαλ.  Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την 5η σερί νίκη τους και διεύρυναν το αήττητο σερί σε 13 παιχνίδια, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο (10-3-0). Η Μπιλμπάο ανέβηκε στην 3η θέση με 41β,  ενώ η Σοσιεδάδ έμεινε στην 6η θέση με 32β.

Ισόπαλες 1-1 έμειναν Μαγιόρκα και Θέλτα. Η ομάδα του Βίγκο προηγήθηκε με τον Άσπας στο 10ό λεπτό, αλλά η Μαγιόρκα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Λαρίν στο 43′. Για τους φιλοξενούμενους ο Τάσος Δουβίκας μπήκε ως αλλαγή στο 70ο λεπτό, παίρνοντας τη θέση του Ιαγο Ασπας.

Με ηγέτη τον Κίριαν Ροντρίγκεζ, που πέτυχε δύο γκολ, η Λας Πάλμας νίκησε εύκολα στην έδρα της τη Βιγιαρεάλ με 3-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στο «κίτρινο υποβρύχιο», που για μια ακόμη αγωνιστική είχε προβλήματα στην άμυνα του.

Σεβίλλη-Αλαβές 2-3 (70΄ Μιρ, 81΄πεν. Οκάμπος – 26΄ Τενάλια, 40΄ Γκαρθία, 90΄ Ντούαρτε)

Λας Πάλμας-Βιγιαρεάλ 3-0 (8′, 63′ Ροντρίγκες, 52′ Χέρτζογκ)

Μαγιόρκα-Θέλτα 1-1 (43′ Λαρίν-10′ Ασπας)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 2-1 (30΄, 42΄ Μπερενγκέρ – 87΄ Ογιαρθάμπαλ)

Μπέτις-Γρανάδα 1-0 (76΄ Ίσκο)