Serie A: “5αρα” της Ίντερ στη Μόντσα και στο +5 από τη Γιουβέντους

Εύκολα η Ίντερ κόντρα στη Μόντσα.

Για την 20η αγωνιστική της Serie A, η Ίντερ διέλυσε τη Μόντσα με 1-5 στο “Stadio Brianteo” και ανέβασε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την δεύτερη Γιουβάντους που έχει βέβαια παιχνίδι λιγότερο.

Η Ίντερ ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς με τον Λαουτάρο να κερδίζει πέναλτι στο 11′ και τον Τσαλχάνογλου να ευστοχεί για το 0-1 και δύο λεπτά αργότερα ο Λαουτάρο διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Ο Παλαντίνο στο ημίχρονο πέρασε στο παιχνίδι τους Κυριακόπουλο και Τσουρία για να αλλάξει αυτό που παρουσίαζαν οι παίκτες του στο γήπεδο, όμως οι “νερατζούρι” βρήκαν για τρίτη φορά δίχτυα με τον Τσαλχάνογλου.

Η Μόντσα κατάφερε να μειώσει όταν ο Πεσίνα ευστόχησε από τα έντεκα βήματα. Ωστόσο, ο ρέφερι έδειξε ακόμη μία φορά την άσπρη βούλα, με τον Λαουτάρο να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Το 1-5 έγραψε ο Τουράμ στην κόντρα που πέρασε τους αντιπάλους του και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νωρίτερα, η Νάπολι δυσκολεύτηκε αλλά τελικά επικράτησε της ουραγού Σαλερνιτάνα με 2-1. Ο Γκολίνι ήταν αυτός που σόκαρε τους “παρτενοπέι” στο 29ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ με ωραίο σουτ μετά από ντρίπλα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Νάπολι κέρδισε πέναλτι για την ανατροπή του Σιμεόνε από τον Φάζιο και ο Πολιτάνο ανέλαβε την εκτέλεση για να ισοφαρίσει σε 1-1. Οι πρωταθλητές Ιταλίας πίεζαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και στο 90+6′ ο Ραχμάνι έσωσε την ομάδα του και τους τρεις βαθμούς.

Τζένοα και Τορίνο κόλλησαν στο “μηδέν” (0-0), σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, τη στιγμή που η Ελλάς Βερόνα πήρε μεγάλη εντός έδρας νίκη απέναντι στην Έμπολι και ξέφυγε από τις τεελυταίες θέσεις της βαθμολογίας. Οι Ντζούριτς και Ενγκόνγκ σκόραραν για τη Βερόνα, ενώ ο Ζουρκόβσκι μείωσε για τους φιλοξενούμενους.