La Liga: Επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ Μαδρίτης

Άνετη νίκη επί της Βαλένθια και επιστροφή στις νίκες για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Βαλένθια στο Σαντιάγο Μπερναμπέου, για την εξ αναβολής 17η αγωνιστική της La Liga.

Από δύο ασίστ του Μπενζεμά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι Ασένσιο (53′) και Βινίσιους (55′) πέτυχαν τα δύο τέρματα που καθόρισαν το παιχνίδι και έτσι η «βασίλισσα» κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες. Με 10 παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι, μετά την αποβολή του Γκάμπριελ Παουλίστα στο 72΄.

Στους 45 βαθμούς ανέβηκε η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, η οποία μείωσε εκ νέου τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα στο -5.

Η Βαλένθια που είχε προπονητή τον Βόρο, λόγω της απομάκρυνσης του Γκατούζο, συμπλήρωσε 5 ματς χωρίς νίκη (4η ήττες και μία ισοπαλία) και έχει να κερδίσει από τις 10 Νοεμβρίου (3-0 τη Μπέτις).

Θέλτα-Βιγιαρεάλ 1-1 (68΄ Λάρσεν – 15΄ Μορένο)

Βαγιαδολίδ-Βαγιεκάνο 0-1 (65΄ Παλαθόν)

Xιρόνα-Σεβίλλη 2-1 (46΄ Στουάνι, 88΄ Ερέρα – 13΄ Νιάνζου)

Οσασούνα-Μαγιόρκα 1-0 (47΄ Ορόθ)

Σοσιεδάδ- Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-1 (25΄ Σόρλοτ, 37΄ Κούμπο, 62΄πεν. Ογιαρθάμπαλ – 40΄ Σάνσετ)

Χετάφε-Εσπανιόλ 1-2 (7΄ Ουνάλ – 6΄ Χοσέλου, 62΄ Πουάδο)

Αλμερία-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (37΄ Τουρέ – 18΄ Κορέα)

Κάντιθ-Έλτσε 1-1 (7΄ Οκάμπο – 82΄ Πόνσε)

Μπέτις-Μπαρτσελόνα 1-2 (85΄ αυτ. Κουντέ – 65΄ Ραφίνια, 80΄ Λεβαντόφσκι)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια 2-0 (53΄ Ασένσιο, 55΄ Βινίσιους)