La Liga: Έπιασε κορυφή η Σοσιεδάδ, ηττήθηκε η Σεβίλλη

Την ευκαιρία να πατήσει κορυφή έχασε η Σεβίλλη, το κατάφερε όμως η Σοσιεδάδ. Νίκη και για τη Βιγιαρεάλ.

Η Σεβίλλη μπορούσε να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με τις Ρεάλ και Ατλέτικο, όμως η Γρανάδα είχε άλλα σχέδια. Συγκεκριμένα, νίκησαν στη φετινή La Liga (1-0) στην έδρας τους, κερδίζοντας μάλιστα σε ένα από τα ντέρμπι της Ανδαλουσίας.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν από πολύ νωρίς (25′) με τον Ροτσίνα, ενώ άντεξαν και στην ασφυκτική πίεση των φιλοξενούμενων που είχαν παράλληλα συντριπτική κατοχή. Η αποβολή του Ντιέγκο Κάρλος στο 91′, απλά αποτελείωσε τις βλέψεις της Σεβίλλης.

Χετάφε και Ρεάλ Σοσιεδάδ αναδείχτηκαν ισόπαλες με το τελικό 1-1. Παρ’ όλα αυτά, η Σοσιεδάδ «έπιασε» στην κορυφή την Ρεάλ και την Ατλέτικο Μαδρίτης, με όλους να έχουν από 17 βαθμούς. Η Χετάφε παρέμεινε στην τελευταία θέση, καθώς πήρε μόλις τον πρώτο της βαθμό στο Πρωτάθλημα.

Μάλιστα η Χετάφε ήταν αυτή που προηγήθηκε στην αναμέτρηση. Ο Ραμίρες στο 40’ έκανε το 1-0 και οι ουραγοί της Primera Division κράτησαν το σκορ μέχρι το 68’. Σε εκείνο το σημείο ο Ογιαρθάμπαλ ισορρόπησε το σκορ, σκοράροντας για το 1-1.

Με δύο γκολ του Αρνό Ντανζούμα, η Βιγιαρεάλ επικράτησε 2-0 της Μπέτις στο “Σεράμικα” στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Η Βιγιαρεάλ έφτασε τους 11 βαθμούς και… αναρριχήθηκε στην 11η θέση της κατάταξης, ενώ η Μπέτις έμεινε στους 12 βαθμούς και την 10η θέση.

Ο Ντανζούμα άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με πλασέ και “κλείδωσε” τη νίκη με το δεύτερο τέρμα του 24χρονου επιθετικού στο 69ο λεπτό.