Σεντ Έτιεν-Λυών: Ισόπαλο το ντέρμπι του Βορρά, Καζρι ο λυτρωτής

Το θετικό αποτέλεσμα πήρε η Σέντ Έτιεν τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με την Λυών.

Στο παραδοσιακό ντέρμπι της βόρειας Γαλλίας η Σεντ Ετιέν απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Λυών στο «Ζοφρουά Γκισάρ».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 42΄ με τον Αουάρ, αλλά είδαν τρία γκολ  να ακυρώνονται ως οφσάιντ, στην συνέχεια η ομάδα του Μποζ είδε τον τερματοφύλακά τους, Αντονι Λόπες, να αποβάλλεται στο 74΄, για φάουλ έξω από την περιοχή στον Μπουανγκά.

Με παίκτη παραπάνω, οι «στεφανουά» πίεσαν και στο φινάλε κατάφεραν να πάρουν το βαθμό, με γκολ του Καζρί ύστερα από το εύστοχο πέναλτι στο 95’.

Το σύνολο του Πιέλ πάντως δεν ξεκολλάει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και ισοβαθμούν πλέον με την Μπρεστ.