La Liga: Επιστροφή στις νίκες για την Ατλέτικο Μαδρίτης και τη Σεβίλλη

Η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Σεβίλλη επέστρεψαν στις νίκες, νικώντας τη Βαγιαδολίδ και τη Κάντιθ, αντίστοιχα

Για την 18η αγωνιστική της La Liga, τους τρεις βαθμούς της νίκης πήραν η Σεβίλλη, η Ατλέτικο Μαδρίτης, η Εσπανιόλ και η Σοσιεδάδ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-0 της Βαγιαδολίδ στο “Wanda Metropolitano”. Οι “ροχιμπλάνκος” καθάρισαν το παιχνίδι μέσα σε δέκα λεπτά, με τον Μοράτα να ανοίγει το σκορ στο 18′, τον Γκριεζμάν στο 23′ να κάνει δύο τα τέρματα της γηπεδούχου και τον Χερμόσο στο 28ο λεπτό να γράφει το τελικό αποτέλεσμα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Σεβίλλη επιβλήθηκε με 1-0 της Κάντιθ στο Σάντσες Πιθχουάν. Οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα, σκαρφαλώνοντας μερικές θέσεις και βγαίνοντας προς το παρόν, από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Ιβάν Ράκιτιτς στο 89ο λεπτό ευστόχησε σε πέναλτι και έδωσε τη νίκη στους Σεβιγιάνους.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε το διπλό με 0-2 στη Μαδρίτη κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι Βάσκοι συμπλήρωσαν πέντε διαδοχικές νίκες και προσωρινά έπιασαν στη δεύτερη θέση της κατάταξης τη Ρεάλ Μαδρίτης (η οποία έχει δύο ματς λιγότερα). Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι φιλοξενούμενοι σκόραραν δύο φορές με τους Σόρλοθ και Μπαρενετσέα.

Η Εσπανιόλ πήρε το τρίποντο εντός έδρας με 1-0 με αντίπαλο τη Μπέτις. Το νικητήριο τέρμα για τους Καταλανούς πέτυχε ο Μπρέθγουεϊτ στο 44′.

Mαγιόρκα-Θέλτα 1-0 (59΄ Ντάνι Ροντρίγκεθ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιεδάδ 0-2 (15΄ Σόρλοθ, 36΄ Μπαρενετσέα)

Εσπανιόλ-Μπέτις 1-0 (44΄ Μπρέθγουεϊτ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαγιαδολίδ 3-0 (19΄ Μοράτα, 23΄ Γκριεζμάν, 28΄ Ερμόσο)

Σεβίλλη-Κάντιθ 1-0 (89′ Ράκιτιτς πεν.)