Serie A: Διπλό για Τορίνο και Νάπολι

Χαμογέλασαν Τορίνο και Νάπολι στο Σαλέρνο και Τοσκάνη.

Για την 19η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Τορίνο αναδείχθηκε νικήτρια με 0-1 κόντρα στην Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το σημείωσε ο Αλεξέι Μίραντσουκ στο πρώτο ημίχρονο.

Η «Γκρανάτα» ανέβηκε στην έβδομη θέση αλλά ακόμη απέχει από τις θέσεις που δίνουν έξοδο στην Ευρώπη, καθώς βρίσκεται στο -8 από τις τέταρτες και ισοβαθμούσες Λάτσιο, Αταλάντα, Ρόμα ενώ έχει και παιχνίδι περισσότερο.

Η Νάπολι πέρασε και από το στάδιο «Αρέκι» με 2-0 απέναντι στη γηπεδούχο Σαλερνιτάνα. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι που είναι εντυπωσιακή αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Μίλαν στους 12 βαθμούς. Οι «Παρτενοπέι» βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Τζιοβάνι Ντι Λορέντσο και διπλασίασαν με τον Βίκτορ Όσιμεν στο 48’.