La Liga: Επιστροφή στις νίκες η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη πήρε το τρίποντο από την Έλτσε και πλησίασε και άλλο την Ρεάλ Μαδρίτης.

Για την 24η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Σεβίλλη νίκησε δύσκολα την Έλτσε με 2-0 στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν». Οι «ανδαλουσιάνοι» πήραν ανάσα μετά από τρεις διαδοχικές της ισοπαλίες κόντρα σε Βαλένθια, Θέλτα και Οσασούνα.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήγαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 7′, με το άστοχο σουτ του Καρίγιο. Στο 19’ ο Ράκιτιτς απάντησε αλλά ο Μπαντία κατάφερε να αποκρούσει. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η ομάδα του Χουλέν Λοπετέγι έδειχνε πως θα πάρει ακόμα ένα ισόπαλο αποτέλεσμα. Ωστόσο στο τελευταίο 20λεπτο η Σεβίλλη ξύπνησε βρίσκοντας τα γκολ που έψαχνε με τους Πάπου Γκόμες (70’) και Μιρ (75’), παίρνοντας πολύτιμους βαθμούς που την έφερε στο -3 απ’ την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ωστόσο, έχει έναν αγώνα λιγότερο καθώς «δοκιμάζεται» το Σάββατο (12/02) στην έδρα της Βιγιαρεάλ.