Πόρτο-Σπόρτινγκ Λισαβόνας: Έσωσε τον βαθμό η Πόρτο

Χαμός στο ντέρμπι της Πορτογαλίας, με την Πόρτο να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας σε έναν αγώνα με 5 αποβολές!

Η Πόρτο αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Ντραγκάο, για την 22η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κονσεϊσάο κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά του +6 στη βαθμολογία από τη δεύτερη Σπόρτινγκ και παρέμεινε το φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα “Λιοντάρια” προηγήθηκαν με 0-2 με τα τέρματα των Παουλίνιο στο 8′ και του Σάντος στο 34′ (0-2). Οι “Δράκοι κατάφεραν να μειώσουν αρχικά στο 38′ με τον Βιεϊρά (1-2). Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κόατες στο 49′ και η Πόρτο έφτασε στην ισοφάριση στο 78′ με τον Ταρεμί για το τελικό 2-2.

Στις καθυστερήσεις έγινε “χαμός”, καθώς οι δύο ομάδες πιάστηκαν στα χέρια και ο διαιτητής έδειξε 4 κόκκινες κάρτες(!), δύο σε κάθε ομάδα, Μαρτσεζίν, Πέπε για την Πόρτο και Παλίνια, Ταμπατα για την Σπόρτινγκ.