La Liga: Έστεψε πρωταθλήτρια τη Ρεάλ η Χιρόνα

Η Χιρόνα πέτυχε νέα “4άρα” επί της Μπαρτσελόνα και έστεψε πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης

H Xιρόνα πήρε τη νίκη με 4-2 επί της Μπαρτσελόνα στο Μοντολίβι στο καταλανικό ντέρμπι και έστεψε μαθηματικά τη Ρεάλ Μαδρίτης πρωταθλήτρια Ισπανίας.

Οι «μερένγκες» μετρούν μόλις μία ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα, βρίσκονται στο +13 πλέον από τη δεύτερη Χιρόνα, ενώ οι «μπλαουγκράνα» υποχώρησαν στην τρίτη θέση, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε του εφετινού πρωταθλήματος Ισπανίας.

Η ομάδα του Τσάβι άνοιξε το σκορ με τον Κρίστενσεν στο 3ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο επόμενο λεπτό με τον Ντόβμπικ κάνοντας το 1-1. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου και στο στο 45+1′ ο Λεβαντόφσκι με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα εκ νέου για τους φιλοξενούμενους (1-2).

Στο δεύτερο μέρος, η Χιρόνα πέτυχε την ανατροπή και πήρε τη νίκη, πετυχαίνοντας τρία τέρματα. Στο 65′ ο Πορτού ισοφάρισε σε 2-2 και στο 67′ ο Ορετέγκα έκανε το 3-2. Το τελικό σκορ 4-2 διαμόρφωσε ο Πορτού στο 74′, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Χετάφε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2 (27΄, 51΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Σοσιεδάδ-Λας Πάλμας 2-0 (33΄ αυτ. Σουάρεθ, 45+1΄ Μπέκερ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Κάντιθ 3-0 (51΄ Ντίαθ, 68΄ Μπέλιγχαμ, 90+3΄ Χοσέλου)

Xιρόνα-Μπαρτσελόνα 4-2 (4΄ Ντόβμπικ, 65΄, 74΄ Πορτού, 67΄ Ορετέγκα – 3΄ Κρίστενσεν, 45+1΄ πεν. Λεβαντόφσκι)