La Liga: Γκέλα η Ρεάλ Μαδρίτης, νίκες για Ατλέτικο και Σοσιεδάδ

Με “λυτρωτή” τον Βινίσιους η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τον βαθμό απέναντι στη Λεβάντε, νίκες για τις Ατλέτικο Μαδρίτης και Σοσιεδάδ

Για τη δεύτερη αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης με πρωταγωνιστή τον Βινίσιους πήρε την ισοπαλία κόντρα στη Λεβάντε, ενώ τις εντός έδρας νίκες πήραν η Ατλέτικο Μαδρίτης και Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Λεβάντε- Ρεάλ Μαδρίτης 3-3

Η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 στην έδρα τςη Λεβάντε και έκανε την πρώτη της γκέλα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μπορεί να προηγήθηκε νωρίς με τον Μπέιλ (0-1), ωστόσο η Λεβάντε αντέδρασε και έκανε ανατροπή με τους Μαρτί και Καμπάνα (1-2). Ο Βινίσιους ισοφάρισε (2-2) για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στη Λεβάντε ο Ρομπέρ (3-2), με τον Βραζιλιάνο της Ρεάλ να σκοράρει ξανά για το 3-3, γλυτώνοντας την ομάδα του πέντε λεπτά πριν το τέλος

Ατλέτικο Μαδρίτης- Έλτσε 1-0

Η Ατλέτικο Μαδρίτης σημείωσε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή LaLiga. Ο Κορέα βρήκε δίχτυα στο 39ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Κίκο Κασίγια και με το γκολ αυτό οι πρωταθλητές λύγισαν την αντίσταση της Έλτσε. Ήταν το όγδοο τέρμα του Κορέα στα δέκα τελευταία παιχνίδια των «ροχιμπλάνκος» σε όλες τις διοργανώσεις ενώ είχε πετύχει και τα δύο γκολ στην πρεμιέρα, για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Σοσιεδάδ- Βαγιεκάνο 1-0

Χάρη σε ένα εύστοχο πέναλτι του Μίκελ Ογιαρθάμπαλ, η Σοσιεδάδ έσπασε το ρόδι στη φετινή LaLiga. Οι Βάσκοι επικράτησαν με 1-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Ανοέτα», κατακτώντας τους πρώτους τους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Ανώτερη σε όλα η ομάδα του Ιμανόλ Μπαρενετσέα, δεν μπορούσε ωστόσο να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Στο 67’, ωστόσο, ο Ιβάν Μπάλιου σταμάτησε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής σε σουτ του Αϊχέν Μουνιόζ, με τον Ογιαρθάμπαλ να μετατρέπει σε γκολ την εσχάτη των ποινών.

Παρασκευή 20/8

Μπέτις-Κάντιθ 1-1 (22′ Χουάνμι – 11′ πεν. Νεγρέδο)

Σάββατο 21/8

Αλαβές-Μαγιόρκα 0-1 (80’ Φερ Νίνιο)

Εσπανιόλ-Βιγιαρεάλ 0-0

Γρανάδα-Βαλένθια 1-1 (16’ Λουίς Σουάρες – 88’ Σολέρ πεν.)

Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 1-1 (50′ Μαρτίνεθ – 75′ Ντεπάι)

Κυριακή 22/8

Σοσιεδάδ-Βαγιεκάνο 1-0 (68’ πεν. Ογιαρθάμπαλ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Έλτσε 1-0 (39’ Κορέα)

Λεβάντε-Ρεάλ Μαδρίτης 3-3 (46′ Μαρτί, 57′ Καμπάνια, 79′ Ρομπέρ – 5′ Μπέιλ, 73′, 85′ Βινίσιους)