Bundesliga: Πρώτο τρίποντο για τη Μπάγερν Μονάχου

Πρώτη νίκη στη Bundesliga πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου, ενώ ισόπαλες αναδείχθηκαν Χοφενχάιμ και Ουνιόν Βερολίνου

Για την 2η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε επί της Κολωνίας, αλλά πήρε τη νίκη με 3-2.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και πίεζαν ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους με τους Σανέ (19′), Ζίλε (24′) και Κίμιχ (31′). Η Κολωνία δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Νόιερ, με τους Βαυαρούς να πιέζουν περισσότερο στο δεύτερο μέρος και να ανοίγουν το σκορ με τον Λεβαντόφσκι στο 50′, ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι σημείωσε το 2-0.

Η Κολωνία, όμως, αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 στο 60′ με κεφαλιά του Μοντέστ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ουθ με κοντινή προβολή έφερε το ματς στα ίσα (2-2).

Η ομάδα του Νάγκελσμαν κατάφερε να πάρει το τρίποντο με τον Γκνάμπρι στο 71′, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Χοφενχάιμ- Ουνιόν Βερολίνου 2-2

Χοφενχάιμ και Ουνιόν αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στην “PreZero-Arena”. Η ομάδα από το Βερολίνο «άνοιξε το σκορ» στο 10ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν ανατρέψει την εις βάρος τους κατάσταση με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου της αναμέτρησης.

Τελικά η Ουνιόν ισοφάρισε στο ξεκίνημα του β΄ μέρους και κράτησε την ισοπαλία ως το τέλος. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν στις καθυστερήσεις (90+4΄) με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φρίντριχ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αναλυτικό το πρόγραμμα:

Λειψία-Στουτγκάρδη 4-0 (38΄ & 52΄ Σομποζλάι, 46΄ Φόρσμπεργκ, 65΄ Σίλβα)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ 0-0

Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-1 (6΄ Γκρίφο, 53΄ Σάλαϊ – 59΄ αυτ. Καϊτέλ)

Χέρτα Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 1-2 (60΄ πεν. Λουκεμπάκιο – 74΄ Μπακού, 88΄ Ενμέτσα)

Μπόχουμ-Μάιντς 2-0 (21΄ Χόλτμαν, 56΄ Πόλτερ)

Γκρόιτερ Φιρτ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (50΄ Χργκότα – 45΄ Κλος)

Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ 4-0 (3΄ αυτ. Ζόμερ, 8΄ Σικ, 55΄ Ντιαμπί, 87΄ Αμίρι)

Χοφενχάιμ-Ουνιόν Βερολίνου 2-2 (14΄ Ακπογκούμα, 30΄ Μπρούουν Λάρσεν – 10΄ Γκίσελμαν, 47΄ Αβονίγι)

Μπάγερν Μονάχου-Κολωνία 3-2 (50΄ Λεβαντόφσκι, 59΄, 71΄ Γκναμπρί – 60΄ Μοντέστ, 62΄ Ουτ)