La Liga: Γκέλα της Μπαρτσελόνα με τη Μαγιόρκα

Η Μπαρτσελόνα άφησε βαθμούς στην έδρα της Μαγιόρκα

H Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μαγιόρκα εκτός έδρας, για την 7η αγωνιστική της La Liga.

H ομάδα του Τσάβι στραβοπάτησε, καθώς δεν κατάφερε να πετύχει μία ακόμη ανατροπή, όπως στον τελευταίο αγώνα κόντρα στη Θέλτα. Πλέον η Μπάρτσα, έχοντας αγώνα περισσότερο, παραμένει στην κορυφή με 17β, με τη Μαγιόρκα να έχει 6β.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με το πλασέ του Μουρίκι (1-0). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Ραφίνια στο 41ο λεπτό.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, η ομάδα του Αγκίρε κατάφερε πάλι να περάσει μπροστά στο σκορ, μετά από κεφαλιά ασίστ του Μουρίκι, ο Πρατς έκανε το 2-1 στο 45+3′.

Στο δεύτερο μέρος οι Καταλανοί ισοφάρισαν στο 75′ με τον Φερμίν Λόπεθ σε 2-2. Οι «μπλαουγκράνα» πίεσαν μέχρι το τέλος, με τη Μαγιόρκα να αντέχει στην πίεση και το σκορ δεν άλλαξε, με το 2-2 να παραμένει.

Σεβίλλη-Αλμερία 5-1 (7′ Εν Νεσίρι, 8′ Λουκεμπάκιο, 38′ Σούσο, 51′ Λαμέλα, 90’+2′ Σάλας – 71′ Σουάρες)

Μαγιόρκα-Μπαρτσελόνα 2-1 (8′ Μουρίκι, 45’+3′ Πρατς – 41′ Ραφίνια, 75′ Φερμίν Λόπεθ)

Μπιλμπάο-Χετάφε 20:00
Βιγιαρεάλ-Τζιρόνα 20:00
Ρεάλ Μαδρίτης-Λας Πάλμας 20:00
Βαλένθια-Σοσιεδάδ 22:30
Κάντιθ-Ράγιο Βαγεκάνο 22:30
Γρανάδα-Μπέτις 20:00
Θέλτα-Αλαβές 20:00
Οσασούνα-Ατλέτικο 22:30