La Liga: Η Μπαρτσελόνα πήρε το τρίποντο κόντρα στην Κάντιθ

Με γκολ του Ζοάο Φέλιξ Μπαρτσελόνα έμεινε στην κούρσα του τίτλου.

Για την 31η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Μπαρτσελόνα νίκησε με 1-0 την Κάντιθ στο «Νουέβο Μιραντίγια».

Η ομάδα του Τσάβι μπήκε πιο δυναμικά έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, η Κάντιθ δεν έμεινε άπραγη αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες. Οι «μπλαουγκράνα» στο 37’ προηγήθηκαν με τον  Ζοάο Φέλιξ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτιωθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Χουάνμι αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά το σύνολο του Μαουρίτσιο Πελεγκρίνο προσπαθούσε συνεχώς να βρει το γκολ όμως ο Τερ Στέγκεν είχε «κατεβάσει τα ρολά».

Από την άλλη πλευρά οι Καταλανοί αρκέστηκαν στο τέρμα του Ζοάο Φέλιξ και έκαναν συντήρηση δυνάμεων διότι ακολουθεί η ρεβάνς με την Παρί Σεν Ζερμέν και στη συνέχεια στο «clasico» με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η Κάντιθ έμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.