La Liga: Ισόπαλες Σεβίλλη και Μπαρτσελόνα, τρίτη σερί νίκη η Βιγιαρεάλ

Σεβίλλη και Μπαρτσελόνα μοιράστηκαν από έναν βαθμό, ενώ η Βιγιαρεάλ πανηγύρισε με 5άρα επί της Αλαβές

Για την 4η αγωνιστική της La Liga, όπου είχαν αναβληθεί οι δύο αγώνες, η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε ισόπαλη στη Σεβίλλη, ενώ η Βιγιαρεάλ νίκησε εντός έδρας της Αλαβές.

Σεβίλλη- Μπαρτσελόνα 1-1

Σεβίλλη και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1 στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Πάπου Γκόμες στο 32ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και ισοφαρίστηκε από τον Αραούχο στο 45’. Οι Σεβιγιάνοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Κουντέ αποβλήθηκε στο 64′ με απευθείας κόκκινη κάρτα, επειδή πέταξε με νεύρα την μπάλα στο πρόσωπο του Ζόρντι Άλμπα.

Ο Ντεμπελέ έφτασε μία ανάσα από το γκολ, σημαδεύοντας το δοκάρι στο 83ο λεπτό, αλλά το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Η ομάδα του Λοπετέγκι έμεινε μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας στο +5 τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η Μπαρτσελόνα παραμένει χαμηλά και στην 7η θέση, έχοντας μόλις 28 βαθμούς (-15 από τη Ρεάλ).

Βιγιαρεάλ- Αλαβές 5-2

H Βιγιαρεάλ διέλυσε με 5-2 την Αλαβές και πανηγύρισε την τρίτη της σερί νίκη. Στο -4 από τις θέσεις της Ευρώπης το «κίτρινο υποβρύχιο», στη ζώνη του υποβιβασμού παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι.