La Liga: Ισόπαλες Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης, νίκες για Οσασούνα και Σεβίλλη

Μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας η Βιγιαρεάλ με την Ατλέτικο Μαδρίτης, τους τρεις βαθμούς πήραν η Οσασούνα και η Σεβίλλη

Για την 20η αγωνιστική της La Liga, ισόπαλες αναδείχθηκαν η Βιγιαρεάλ με την Ατλέτικο Μαδρίτης, όπως και επίσης τον βαθμό μοιράστηκαν η Βαγιεκάνο με τη Μπέτις και η Αλαβές με τη Μπιλμπάο. Τις εντός έδρας νίκες πανηγύρισαν η Σεβίλλη και η Οσασούνα.

Η Βιγιαρεάλ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Ατλέτικο Μαδρίτης στο Ντε Λα Κεράμικα. Οι “ροχιμπλάνκος” ισοβαθμούν στους 33 βαθμούς με την πέμπτη Σοσιεδάδ, ενώ στους 32 είναι η Μπαρτσελόνα.

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν αήττητοι για πέμπτη διαδοχική αναμέτρηση, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στις απώλειες βαθμών, μετά το «τρίποντο» επί της Βαγιεκάνο (2-0) στην προηγούμενη αγωνιστική.

Η Ατλέτικο κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Κορέα είδε τον Ρούγι εκτός εστίας και τον κρέμασε από το κέντρο για το 0-1.

Η Βιγιαρεάλ απάντησε με δοκάρι του Αλμπέρτο Μορένο στο 15′ ενώ στο 22′ ο Κορέα σκόραρε ξανά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 22′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Λεμάρ, με τον Όμπλακ να πιάνει την εκτέλεση του Χεράρδ Μορένο και τον Παρέχο να σκοράρει στην επαναφορά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 28′ όταν από εκτέλεση φάουλ του Παρέχο, ο Όμπλακ έχασε την μπάλα και ο Πάου Τόρες έκανε το 1-1 από κοντά.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους το «κίτρινο υποβρύχιο» έφτασε και στην ανατροπή. Στο 58′ συγκεκριμένα, ο Χεράδ Μορένο πέρασε κάθετα στον Αλμπέρτο Μορένο που πλάσαρε και έκανε το 2-1. Η Ατλέτικο απάντησε άμεσα και εννιά λεπτά μετά έφερε το ματς στα ίσια.

Ο Κοντογκμπιά με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον σκόρερ του δεύτερου γκολ των φιλοξενούμενων να αποβάλλεται μάλιστα στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Βιγιαρεάλ (Πελεγκρίνι): Ρούγι, Φόιθ, Αλμπιόλ, Αλμπέρτο Μορένο (73’ Πεδράθα), Εστουπινιάν (85’ Τζάκσον), Τόρες, Καπού (80’ Ιμπόρα), Παρέχο, Μόι Γκόμεθ, Τριγέρος (73’ Πίνο), Χεράρδ Μορένο.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Φελίπε, Ερμόσο, Λόντι (62’ Βρσάλικο), Κοντογκμπιά, Καρασκό Λεμάρ, Ντε Πολ (62’ Κοκε), Κορέα, Γιορέντε, Κούνια (62’ Ζοάο Φέλιξ).

Η Σεβίλλη δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη επί της Χετάφε με 1-0. Η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Ράφα Μιρ από το 22ο λεπτό. Οι Σεβιγιάνοι έφτασαν τους 44β, πλησίασαν τη Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας ματς λιγότερο.

Εντός έδρας νίκη και για την Οσασούνα που επικράτησε στην Παμπλόνα της Κάντιθ με 2-0. Πήρε βαθιά βαθμολική ανάσα και απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έμειναν στην προτελευταία θέση.

Η Μπέτις αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της Βαγιεκάνο (1-1). Η ομάδα της Σεβίλλης αγωνίστηκε από το 33ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μορένο. Μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Κανάλες, αλλά η Ράγιο κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπαγιού στο 70′.

Ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0) αναδείχθηκαν και η Αλαβές με τη Μπιλμπάο, με τις δύο βασκικές ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αναλυτικά η αγωνιστική:

Λεβάντε-Μαγιόρκα 2-0 (47′ Σολδάδο, 90’+ Μοράλες)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Θέλτα 1-0 (13΄ Ογιαρθάμπαλ)

Γρανάδα-Μπαρτσελόνα 1-1 (89΄ Πουέρτας – 57΄ Λουκ ντε Γιόνγκ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια 4-1 (43΄ πεν., 88΄ Μπενζεμά, 52΄, 61΄ Βινίσιους – 76΄ Γκουέδες)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Μπέτις 1-1 (70′ Μπαγιού-45’+ Κανάλες)

Σεβίλλη-Χετάφε 1-0 (22′ Μιρ)

Αλαβές-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Οσασούνα-Κάντιθ 2-0 (38′ Μπούντιμιρ, 48′ Μπάρχα)

Βιγιαρεάλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (29΄ Τόρες, 58΄ Μορένο – 10΄ Κορέα, 67΄ Κοντόγκμπια)