Serie A: Η Ίντερ πήρε το τρίποντο και είναι ξανά στην κορυφή

Η Ίντερ πήρε την νίκη από την Λάτσιο (2-1).

Η Ίντερ μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις της το 2022, επικρατώντας με 2-1 από την Λάτσιο στο «Τζουζέπε Μεάτσα».

Για την 21η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, οι «λατσιάλι» μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση ωστόσο όσο περνούσαν  τα λεπτά οι «νερατζούρι» ισορρόπησαν και άρχισαν να πιέζουν. Η Ίντερ προηγήθηκε με τον Αλεσάντρο Μπαστόνι στο 30’, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 35’ με τον Τσίρο Ιμόμπιλε καθως εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία των αμυντικών της Ίντερ. Η Λάτσιο στην συνέχεια προσπάθησαν αλλά δεν ήταν  εύστοχοι, με αποτέλεσμα η Ίντερ να κάνει το τελικό 2-1 με τον Σκρίνιαρ . Η Λάτσιο δεν τα παράτησε αλλά η Ίντερ κλείστηκε στην άμυνα διατηρώντας το υπέρ τους σκορ. Πλέον έχει 49 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη δεύτερη Μίλαν με ένα ματς λιγότερο.

Η Ελλάς Βερόνα γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Σαλερνιτάνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Τζούριτς στο 29’ από την άσπρη βούλα. Στο 63’ ο Λάζοβιτς έκανε το 1-1. Εφτά λεπτά αργότερα ο Γρήγορης Κάστανος με τρομερό φάουλ «εκτέλεσε» τον Παντούρ για το 2-1 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα