La Liga: Ισόπαλο το ντέρμπι της Βαλένθια, ήττα της Ατλέτικο από τη Μπιλμπάο

Ισόπαλο το ντέρμπι της πόλης μεταξύ Βαλένθια και Λεβάντε, νίκησε η Μπιλμπάο την Ατλέτικο Μαδρίτης

Για την 34η αγωνιστική της La Liga, η Μπιλμπάο επικράτησε εντός έδρας της Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ στο ντέρμπι της πόλης Βαλένθια και Λεβάντε έμειναν ισόπαλες.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο νίκησε στο «Σαν Μαμές» την Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-0 και διατήρησε κάποιες ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη, καθώς πλησίασε στους 5 βαθμούς την έκτη Ρεάλ Σοσιεδάδ (έχει παιχνίδι λιγότερο), που αυτή τη στιγμή κρατά το εισιτήριο για το Conference League.

Αντίθετα, οι «ροχιμπλάνκος» έβαλαν την τέταρτη θέση και το Champions League σε κίνδυνο, αφού αν η Μπέτις νικήσει τη Δευτέρα (2/5) τη Χετάφε θα πλησιάσει στον ένα βαθμό και το φινάλε στην Ισπανία θα γίνει… θρίλερ.

Οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Ερμόσο στο 8ο λεπτό και διασφάλισαν τη νίκη με το τέρμα του Ινιάκι Γουίλιαμς στο 56΄, από τα 11 βήματα.

Βαλένθια- Λεβάντε 1-1

Βαλένθια και Λεβάντε αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Μεστάγια στο ντέρμπι της πόλης.

Με δέκα παίκτες από το 31′ αγωνίζονταν οι «νυχτερίδες», λόγω της αποβολής του Γκάγια με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το σκορ άνοιξε στο 27′ ο Ντούρο για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 81′ ισοφάρισαν με τον Ντουάρτε.

Το τελικό σκορ έφερε τις «νυχτερίδες» στους 43 βαθμούς και την 10η θέση της κατάταξης, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη, παραμένοντας στην τελευταία θέση με 25 βαθμούς.

Σεβίλλη-Κάντιθ 1-1 (7΄ Ελ Νεσίρι – 66΄ Λούκας Πέρεθ)

Αλαβές-Βιγιαρεάλ 2-1 (4΄ Λαγκουάρντια, 31΄ Εσκαλάντε – 47΄ Τσουκβουέζε)

Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 4-0 (33΄, 43΄ Ροντρίγκο, 55΄ Ασένσιο, 81΄ Μπενζεμά)

Βαλένθια-Λεβάντε 1-1 (27΄ Ντούρο – 81΄ Ντουάρτε)

Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (8΄ αυτ. Ερμόσο, 56΄ πεν. Ινάκι Γουίλιαμς)