Serie A : Αγκαλιάζει την Ευρώπη η Λάτσιο

Η Νάπολι ξέσπασε στη Σασουόλο και κλείδωσε το CL, και η Λάτσιο κοντά στην Ευρώπη.

Για την 35η αγωνιστική της Serie A η Νάπολι διέλυσε με 6-1 την Σασουόλο, η Λάτσιο πήρε την νίκη με 4-3 επί της Σπέτσια. Βερόνα και Σαμπντόρια πέτυχαν σπουδαία τρίποντα με Κάλιαρι και Τζένοα.

Τώρα που έμεινε -όπως όλα δείχνουν- εκτός μάχης τίτλου, η Νάπολι ξεπέρασε το άγχος της και επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο στις νίκες.

Οι «παρτενοπέι» συνέτριψαν 6-1 τη Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου (εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας), πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στα πρώτα 21 λεπτά της αναμέτρησης!

Η νίκη αυτή όμως, μοιάζει να ήρθε αργά για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι και απλώς «σφραγίζει» το εισιτήριό της για το Champions League της νέας περιόδου.

Την ίδια ώρα, η βαθμολογικά αδιάφορη Ελλάς Βερόνα κατάφερε καίριο πλήγμα στην προσπάθεια της Κάλιαρι να παραμείνει στη Serie A, καθώς τη νίκησε 2-1 την Τζένοα. Για τους γηπεδούχους σκόρερς ήταν οι Μπαράκ 8’ και  Καμπράρι στο 44’. Για τους γηπεδούχους γκολ πέτυχε ο Πέντρο. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης έμεινε στον πάγκο των γηπεδούχων, που περιμένουν πλέον τα ματς της Τζένοα και της Σαλερνιτάνα, για να δουν αν θα διατηρηθούν -έστω και οριακά- πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού

Η Λάτσιο έχοντας πρώτο «βιολί» τον Φραντσέσκο Ατσέρμπι ανέβηκε προσωρινά στην πέμπτη θέση. Οι Ναπολιτάνοι άνοιξαν τον σκορ με τον Κουλιμπαλί στο 7’. Το γκολ που έδωσε γρήγορο ρυθμό στο ματς, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τη μία φάση να διαδέχεται την άλλη στις δύο εστίες. Στο 15’ και στο 19’ οι Οσιμέν και Λοσάνο έγραψαν το όνομα τους στο πίνακα των σκόρερς. Στο 21’’και στο 54’ ο Μέρτενς έδωσε στο σκορ διαστάσεις θριάμβου, στο 80’ ο Ραχμάνι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα όμως η Σασσουόλο μείωσε στο 87’ με τον Λοπέζ.