La Liga: Καθάρισε την Κάντιθ η Βαλένθια

Επέστρεψε στις νίκες η Βαλένθια, επικρατώντας στο Μεστάγια της Κάντιθ

Η Βαλένθια νίκησε με 2-0 την Κάντιθ στο Μεστάγια, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 10ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία το «τρίποντο» για να ξαναμπούν στο δρόμο των επιτυχιών, μιας και στα τελευταία ματς μετρούσαν μόλις μία νίκη (3-0 την Ατλέτικο εντός έδρας).

Επίσης, οι νυχτερίδες έσπασαν την αρνητική παράδοση που είχαν με την Κάντιθ και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη απέναντι τους μετά από 18 χρόνια και συγκεκριμένα από τη σεζόν 2005/2006.

Η ομάδα του Ρούμπεν Μπαράχα καθάρισε το ματς από το πρώτο 25λεπτο και σε συνδυασμό με την αποβολή του Ναβάρο στο 22΄ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 4’ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα, με τον Γκαγιά να κάνει το 1-0 και το 2-0 διαμόρφωσε στο 25′ ο Ντούρο.

Οσασούνα-Γρανάδα 2-0 (11΄, 59΄πεν. Μπούντιμιρ)

Σοσιεδάδ-Μαγιόρκα 1-0 (64΄ Μέντες)

Χετάφε-Μπέτις 1-1 (17΄ Μαγιοράλ – 1΄ Ρόκα)

Σεβίλλη-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (74΄αυτ. Αλάμπα – 78΄ Καρβαχάλ)

Θέλτα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3 (29΄πεν., 64΄, 70΄ Γκριεζμάν)

Λας Πάλμας-Ράγιο Βαγεκάνο 0-1 (90΄+1 πεν. Μπέμπε)

Χιρόνα-Αλμερία 5-2 (37΄ Μαρτίν, 39΄, 43΄ Ντόβμπικ, 71΄ Σάβιο, 85΄ Στουάνι – 2΄, 24΄ Μπαπτιστάο)

Βιγιαρεάλ-Αλαβές 1-1 (65΄πεν. Χεράρδ Μορένο – 48΄ Ομορόντιον)

Μπαρτσελόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (80΄ Γκουίου)

Βαλένθια-Κάντιθ 2-0 (4΄ Γκάγια, 25΄ Ντούρο)