Premier League: Τρίποντο κορυφής για την Τότεναμ

Νίκη με δίδυμο Σον-Μάντισον για τα “Σπιρούνια” του Άγγελου Ποστέκογλου.

Για την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Premier League, η Τότεναμ επικράτησε της Φούλαμ με 2-0 στο “Tottenham Hotspur Stadium” και πλέον βρίσκεται μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +2 από τις Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ.

H Τότεναμ έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της και μπήκε πιο δυνατά στο ματς όμως στο 12ο λεπτό η Φούλαμ απείλησε σοβαρά με την κεφαλιά του Παλίνια, που ανάγκασε τον Βικάριο να πέσει στην αριστερή γωνία του και να αποκρούσει σωτήρια.

Στο 30′ τα “σπιρούνια” βρήκαν ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα και έκαναν γρήγορη μετάβαση, ο Ρισάρλισον πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Λένο.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Σον δέχθηκε την πάσα από τον Ριτσάρλισον και αφού απέφυγε τον Ριμ εκτέλεσε για να σημειώσει το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου έψαξε ένα γρήγορο δεύτερο γκολ και στο 54ο λεπτό, οι Σον και Μάντισον συνεργάστηκαν υπέροχα, με τον πρώτο να στρώνει τη μπάλα στον δεύτερο και τον Άγγλο διεθνή μεσοεπιθετικό να νικάει τον γκολκίπερ της Φούλαμ με ψύχραιμο δεξί πλασέ (2-0).

Η Τότεναμ στη συνέχεια είχε ευκαιρίες, δεν πέτυχε κάποιο γκολ και το σκορ έμεινε ως είχε.

Κίτρινες: 35′ Χόιμπιεργκ, 85′ Βικάριο

Τότεναμ (Ποστέκογλου): Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Φαν ντε Φεν, Ουντότζι (Έμερσον 56′), Χόιμπιεργκ, Σαρ (Σκιπ 62′), Κουλουσέβσκι, Μάντισον (Βέλις 82′), Ρισάρλισον (Τζόνσον 81′), Σον (Λο Σέλσο 81′)

Φούλαμ (Σίλβα): Λένο, Καστάνιε, Μπάσεϊ, Ριμ, Ρόμπινσον, Λούκιτς (Ριντ 72′), Παλίνια (Κέιρνι 82′), Περέιρα (Ιγουόμπι 46′), Ντεκόρντοβα-Ριντ (Γουίλσον 62′), Βινίσιους (Χιμένες 46′), Γουίλιαν

Λίβερπουλ-Έβερτον 2-0 (75΄ πεν., 90+7΄ Σαλάχ)

Μπόρνμουθ-Γουλβς 1-2 (17΄ Σολάνκε – 47΄ Κούνια, 87΄ Κάλαϊτζιτς)

Μπρέντφορντ-Μπέρνλι 3-0 (24΄ Βίσα, 62΄ Μπεουμό, 87΄ Γκόντος)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 2-1 (7΄ Άλβαρες, 19΄ Χάαλαντ – 73΄ Φάτι)

Νιούκαστλ-Κρίσταλ Πάλας 4-0 (8΄ Μέρφι, 44΄ Γκόρντον, 45+1΄ Λονγκσταφ, 66΄ Γουίλσον)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Λούτον 2-2 (48΄, 76΄ Γούντ – 83΄ Ογκμπένε, 90+3΄ Αντεμπάγιο)

Τσέλσι-Άρσεναλ 2-2 (15΄ πεν. Πάλμερ, 48΄ Μούντρικ – 77΄ Ράις, 84΄ Τροσάρ)

Σέφιλντ Γιουν.-Μάντσεστερ Γ. 1-2 (34΄ πεν. ΜακΜπέρνι – 28΄ ΜακΤόμινεϊ, 77΄ Νταλό)

Άστον Βίλα-Γουέστ Χαμ 4-1 (30΄, 52΄ πεν. Ντούγκλας Λουίζ, 74΄ Γουάτκινς, 89΄ Μπέιλι – 56΄ Μπόουεν)

Τότεναμ-Φούλαμ 2-0 (36΄ Σον, 54΄ Μάντισον)