La Liga: Κάζο της Βιγιαρεάλ από τη Λας Πάλμας, νίκη στο τέλος για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Με σπουδαίο διπλό έφυγε από το Μαδριγάλ η Λας Πάλμας, νίκη στο 90′ κόντρα στη Σοσιεδάδ η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Για την 9η αγωνιστική της La Liga, η Βιγιαρεάλ ηττήθηκε με 1-2 από την Λας Πάλμας ενώ με λυτρωτή τον Γκριεζμάν στο 90′, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Στο Μαδριγάλ, η Βιγιαρεάλ συνεχίζει να εκπλήσσει δυσάρεστα, καθώς για ακόμα ένα παιχνίδι έκανε κακή εμφάνιση και έφυγε από το γήπεδο ηττημένη με 1-2 από τη Λας Πάλμας. Η ομάδα από τα Κανάρια Νησιά πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κόκο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και έκανε δύο τα τέρματά της με τον Καρντόνα στο 51′. Το κίτρινο υποβρύχιο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με τον Μορένο στο 92′.

Στο Μετροπολιτάνο, η Ατλέτικο Μαδρίτης με σκόρερ τον Γκριεζμάν στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας πήρε το τρίποντο με 2-1 απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι «Ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν με δράστη τον Λίνο στο 22′, οι Βάσκοι ισοφάρισαν στο 73ο λεπτό με τον Οϊαρθάμπαλ και όλα έδειχναν ότι το ματς θα κατέληγε ισόπαλο. Ωστόσο, ο Γκριεζμάν στο 90′ πήρε το όπλο του και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε την νίκη στους Μαδριλένους.

Μπιλμπάο-Αλμερία 3-0 (10΄ Γκουρουθέτα, 63΄ Ντάνι Γκαρθία, 81΄ Σανσέτ)

Κάντιθ-Xιρόνα 0-1 (59΄ Αλέις Γκαρσία)

Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 4-0 (9΄, 54΄ Μπέλινγκχαμ, 65΄ Βινίσιους, 70΄ Χοσέλου)

Μαγιόρκα-Βαλένθια 1-1 (5΄ Ντάνι Ροντρίγκεθ – 48΄ Ντιέγκο Λόπεθ)

Σεβίλλη-Ράγιο Βαγεκάνο 2-2 (50΄ Σόου, 90+6΄ Εν Νεσίρι – 21΄ Βαλεντίν, 26΄ Αλβαρο Γκαρσία)

Βιγιαρεάλ-Λας Πάλμας 1-2 (90’+ Ζ. Μορένο-45′ Κόκο, 51′ πεν. Καρντόνα)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 2-1 (22′ Λίνο, 89′ πεν. Γκριεζμάν-73′ Ογιαρθάμπαλ)