Premier League: «Χάλασαν» τις ανατροπές των Λίβερπουλ και Νιουκάστλ οι Μπράιτον και Γουέστ Χαμ

Χωρίς νικητές τα παιχνίδια της Premier League.

Για την 8η αγωνιστική της Premier League, οι Μπράιτον και Γουέστ Χαμ «χάλασαν» την ανατροπή των Λίβερπουλ και Νιουκάστλ αντίστοιχα, ενώ Γουλβς και Άστον Βίλα έμειναν στο 1-1 στο «Molineux».

Ισόπαλες με σκορ 2-2 έμειναν Μπράιτον και Λίβερπουλ στο «Amex Stadium», σε μια αναμέτρηση που οι άμυνες των δύο ομάδων παρουσίασαν προβλήματα. Στο 20ο λεπτό η Μπράιτον πήρε «κεφάλι» στο σκορ μετά από τραγικό λάθος της άμυνας των ποδοσφαιριστών του Γιούργκεν Κλοπ. Ο Φαν Ντάικ προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Μακάλιστερ αλλά ο Αντινγκρά έκλεψε τη μπάλα, σούταρε εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Η πρώτη τελική της Λίβερπουλ στην εστία της Μπράιτον έφερε και την ισοφάριση. Στο 40′ οι «κόκκινοι» έκρυψαν τη μπάλα, με τον Σαλάχ να κάνει το πλασέ με το αριστερό και να νικάει τον Φερμπρούχεν, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η Λίβερπουλ ολοκλήρωσε την ανατροπή μέχρι εκείνη την ωρά, όταν ο Γκρος τράβηξε τη φανέλα του Σόμποσλαϊ και ο Άντονι Τέιλορ έδειξε την «άσπρη βούλα». Την εκτέλεση από τα 11 μέτρα ανέλαβε ο Σαλάχ βάζοντας την ομάδα του σε θέση «οδηγού» μέσα σε λίγα λεπτά (1-2). Οι ποδοσφαιριστές του Ντε Ζέρμπι δεν τα παράτησαν και στο 78ο λεπτό ο Μαρτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Ντανκ έκανε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής για να κάνει το 2-2.

Μοιρασιά για Γουέστ Χαμ και Νιουκάστλ (2-2), με τον Κούντους να σώζει τον βαθμό για την ευρωπαϊκή αντίπαλο του Ολυμπιακού. Στο 8’ ο Έμερσον βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Νιούκαστλ από τα αριστερά, πέρασε τον Πόουπ, για να γυρίσει τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Σούτσεκ την προώθησε στην ανυπεράσπιστη εστία για το 1-0. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ίσακ, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Αρεολά πετυχαίνοντας το 1-1 για τις «καρακάξες». Στο 62′ ο Τρίπιερ βρήκε τον Ίσακ και αυτός αμαρκάριστος με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην Νιουκάστλ (1-2). Ο Κούντους με πανέμορφο τέρμα στο 89ο λεπτό έσωσε την «παρτίδα» για τους γηπεδούχους (2-2).

Χωρίς νικητή και το Γουλβς  Άστον Βίλα, με σκορ 1-1.  Ο Πέδρο Νέτο στο 53′ πάσαρε στον Χουάνγκ και αυτός μέσα από την περιοχή «νίκησε»τον Εμιλιάνο Μαρτίνες, σημειώνοντας το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πάου Τόρες σκόραρε από κοντά, φέρνοντας το παιχνίδι σε ισορροπία (1-1).