La Liga: «Κόλλησε» με τη Βαγιεκάνο η Ρεάλ Μαδρίτης

«Λευκή» ισοπαλία για τη Ρεάλ Μαδρίτης με τη Βαγιεκάνο, σημαντικές νίκες για Μπιλμπάο και Βαλένθια

Για τη 12η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης «κόλλησε» εντός έδρας με τη Βαγιεκάνο, ενώ τις νίκες πανηγύρισαν η Μπιλμπάο, η Βαλένθια και η Αλαβές.

«Γκέλα» μετά την εκτός έδρας νίκη της με ανατροπή επί της Μπαρτσελόνα για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που συμβιβάστηκε με τη «λευκή» ισοπαλία (0-0) με τη Ράγιο Βαγιεκάνο, στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Η «βασίλισσα» έμεινε πλέον 2 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Χιρόνα (31β.) και στο +2 από την Μπαρτσελόνα (27β.),

Η αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Europa League, Βιγιαρεάλ ηττήθηκε 3-2 από τη Μπιλμπάο στο «Θεράμικα». Το “κίτρινο υποβρύχιο” είχε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίωρο, όπου δέχθηκε τρία γκολ, από τον Χαλαρέτα μόλις στο 2΄ και από τους Νίκο και Ινιάκι Γουίλιαμς στο 22΄ και στο 30΄ αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι, που αποδοκιμάστηκαν έντονα στο ημίχρονο, έχασαν πολλές ευκαιρίες, κυρίως με τον Χεράρδ Μορένο, ο οποίος τελικά σκόραρε στο 86΄ και ένα λεπτό αργότερα έδωσε την ασίστ στον Σόρλοθ για το 2-3.

Η Βαλένθια νίκησε 1-0 τη Γρανάδα στο Μεστάγια. Οι “νυχτερίδες” πέτυχαν το νικητήριο τέρμα στο 45+7′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πεπελού και διατήρησε το αήττητο σε τέταρτο σερί ματς (2 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες).

Μετά από δύο και πλέον μήνες μακριά από τις νίκες, η Αλαβές επέστρεψε στα «τρίποντα», επικρατώντας με το ίδιο σκορ (1-0) επί της ουραγού και χωρίς νίκη έως τώρα στο πρωτάθλημα, Αλμερία στο «Μεντιθορόθα». Το χαμένο πέναλτι του Χάτζι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους δεν πτόησε τους γηπεδούχους, που στο 79΄ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Αλεξάνταρ Σέντλαρ.

Λας Πάλμας-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (51΄ Κίριαν, 75΄ Ραμίρες – 83΄ Μοράτα)

Οσασούνα-Χιρόνα 2-4 (25΄, 55΄ Μπούντιμιρ – 16΄ Μαρτίν, 71΄ Ντόβμπικ, 80΄ Τσιγκάνκοφ, 90΄ Αλέις Γκαρσία)

Μπέτις-Μαγιόρκα 2-0 (7΄ Γουίλιαν Ζοσέ, 65΄ Αγιόθε Πέρεθ)

Θέλτα-Σεβίλλη 1-1 (22΄ Στάρφελτ – 84΄ Εν Νεσίρι)

Σοσιεδάδ-Μπαρτσελόνα 0-1 (90΄+4 Αραούχο)

Αλαβές-Αλμερία 1-0 (79΄ Σέντλαρ)

Βαλένθια-Γρανάδα 1-0 (45΄+7 πεν. Πεπέλου)

Βιγιαρεάλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3 (86΄ Χεράρδ Μορένο, 87΄ Σόρλοθ – 2΄ Χαλαρέτα, 22΄ Νίκο Γουίλιαμς, 30΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ράγιο Βαγεκάνο 0-0